USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30
Втрати орків: 5 2 7 3 9 0 (+1080)
USD
НБУ
40.65
Готівка
41.00
EUR
НБУ
43.48
Готівка
44.30

Чи можуть роботодавці змусити співробітника працювати під час повітряної тривоги: Відповідь омбудсмена

У трудовому законодавстві немає норми щодо заборони працювати під час загрози з повітря, однак працівники можуть користуватися іншими нормами
повітряна тривога, сирена
Джерело: відкриті джерела

В Україні щодня по кілька разів на добу оголошують повітряну тривогу. Але деякі магазини, установи та заклади продовжують роботу, незважаючи на загрозу з повітря. Український омбудсмен Дмитро Лубінець розповів, чи можуть співробітники відмовитися виконувати свою роботу після оповіщення про небезпеку.

Він зазначив, що безпосередньо в трудовому законодавстві немає норми щодо заборони працювати під час повітряної тривоги, а також не прописана відповідальність роботодавця за нехтування правилами цивільного захисту.

Однак, за словами Лубінця, захист населення, територій і майна від надзвичайних ситуацій, зокрема, воєнного характеру, – це функція держави, яка забезпечується заходами цивільного захисту.

Для здійснення функцій цивільного захисту держава залучає матеріально-технічні ресурси всіх рівнів. Тому роботодавець зобов'язаний забезпечувати захист своїх працівників, у тому числі під час оповіщення про повітряну тривогу.

Згідно з Кодексом законів про працю України, на всіх підприємствах, в установах, організаціях мають бути створені безпечні та нешкідливі умови праці. Забезпечити їх повинен роботодавець, крім випадків, коли з працівником укладено трудовий договір про дистанційну роботу.

Лубинець зазначив, що:

  1. Роботодавець не має права вимагати від працівника виконувати роботу, що загрожує його життю, а також в умовах, що порушують законодавство про охорону праці.
  2. Працівник же має право відмовитися виконувати доручену роботу, якщо виникла виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або людей, які його оточують, і довкілля.

Також омбудсмен розповів, що роботодавець не повинен нехтувати правилами цивільного захисту. У Кримінальному кодексі передбачена відповідальність, зокрема, за такі злочини, як:

порушення вимог про охорону праці;
порушення вимог пожежної або техногенної безпеки;
службова недбалість.

"Таким чином: роботодавець зобов'язаний забезпечувати цивільний захист своїх працівників, зокрема під час оповіщення про повітряну тривогу; працівник зобов'язаний дотримуватися правил цивільного захисту під час повітряної тривоги та евакуюватися в безпечне місце", – наголосив він.

Читайте також:
Переважну кількість ударних бригад і полків ворог сконцентрував на Покровському напрямку, – Сирський Переважну кількість ударних бригад і полків ворог сконцентрував на Покровському напрямку, – Сирський
Україна перебуває на четвертому місці у світі за імпортом озброєнь Україна перебуває на четвертому місці у світі за імпортом озброєнь
Ключовою ціллю росіян під час балістичних обстрілів з т.о. Криму є портова інфраструктура Ключовою ціллю росіян під час балістичних обстрілів з т.о. Криму є портова інфраструктура
Надводного флоту окупантів у Чорному морі немає, але є підводні човни, – Плетенчук Надводного флоту окупантів у Чорному морі немає, але є підводні човни, – Плетенчук