Втрати росіян: 6 9 4 9 5 0 (+1310)
USD
НБУ
41.28
Готівка
41.55
EUR
НБУ
44.64
Готівка
45.20

Ситуація не райдужна: В НБУ розповіли, як зміняться зарплати в Україні

У Нацбанку проаналізували ситуацію із зарплатами населення на тлі інфляції
Джерело: відкриті джерела

В Україні зберігається складна ситуація з доходами домогосподарств від оплати праці в приватному секторі. Вся річ у тому, що підвищення зарплат у приватному секторі відбувається несистематично та часто не перекриває інфляцію. Про це йдеться в Макроекономічному та монетарному огляді Нацбанку за вересень 2023 року.

Як зазначається в огляді, пожвавлення попиту на робочу силу в умовах складнощів з пошуком кваліфікованих працівників та обмеженої пропозиції робочої сили загалом тиснуло в бік зростання номінальних заробітних плат. Виплати з бюджету також підтримують доходи домогосподарств.

"Проте через значну невизначеність ситуація з доходами від оплати праці залишається складною", – вважають в НБУ.

Згідно з опитуванням Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, у першому півріччі 2023 року більшість підприємств (59%) не змінювали зарплату. Ті, хто підвищив зарплату (34% опитаних), в середньому збільшили її на 12% з початку року в номінальному вимірі. Лише 14% опитаних підприємств планують підвищувати зарплату до кінця 2023 року, 40% не планують підвищення, а 46% – не визначились.

Що відбувається на ринку праці

За даними Нацбанку, у серпні рівень економіки підтримувався завдяки активним польовим роботам зі збирання вищого, ніж торік, урожаю ранніх зернових та олійних. До того ж завдяки бюджетному фінансуванню з відновлення інфраструктури та оборонним замовленням зріс рівень будівельних робіт, пожвавилася промисловість. 

"Кількість вакансій продовжувала зростати, що частково пов'язано із сезонністю. Водночас кількість резюме дещо знизилася, що могло відображати як відновлення зайнятості українців, так і стиснення пропозиції робочої сили, зокрема через міграцію та мобілізацію", – йдеться в огляді.

Утім, опитування свідчили про подальше посилення диспропорцій на ринку праці – 38% респондентів, опитаних ІЕД у липні, зазначили нестачу кваліфікованих працівників (у квітні їх було 31%).

Додамо, що липні, за даними Державної служби зайнятості, на ринку праці найбільше спостерігається попит на такі вакансії, як продавець-консультант, водій та менеджер з продажу. Найбільше працівників шукають у Києві та області, Львівській, Дніпропетровській та Одеській областях. 

Читайте також:
Річна інфляція у вересні прискорилася до 8,6%
Міжнародні резерви у вересні скоротились до 38,9 млрд доларів
Підвищення мінімальної зарплати на 100 гривень коштувало б для бюджету 5,3 млрд гривень, – Підласа
Нацбанк вирішив зберегти облікову ставку на рівні 13%