Рішення надати англійській мові новий статус може обмежувати конституційні права українців. Таку думку в ефірі UWN висловив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Нещодавно президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту документ, який пропонує офіційно закріпити статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні. Суспільство це рішення прийняло неоднозначно.
Мовний омбудсмен Кремінь, в свою чергу, вважає, що обурення суспільства є обґрунтованим.
"Це стосується того, що пропонується з 2027 року замість перекладу запропонувати громадянам титрування. Перед цим хочу сказати, що це (рішення, - ред.) обмежить права громадян України на отримання інформації та послуг державною мовою й серед таких категорій громадян можуть бути неповнолітні діти, які фактично не зможуть зайти до кінотеатру і подивитися мультиплікаційний фільм, художній фільм тощо", - зауважує Кремінь.
Також він наголосив, що до вразливих верств населення можна віднести й людей літнього віку, й інші вразливі категорії.
"Разом з тим хочу сказати, що в цьому документі йдеться про речі щодо позначення європейської ідентичності. Хочу наголосити, що ідентичність у нас національна і вона визначена нашою Конституцією, нашим історичним поступом, у нас українська ідентичність, статус мови може бути тільки у державної мови, а особливості застосування визначення багатьма іншими законами згаданими вище", - підкреслив мовний омбудсмен.
Тарас Кремінь наголосив на тому, що під час цієї дискусії дуже важливо не виходити за межі професійної дискусії, а розглядати детально цю ініціативу має Профільний комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики.
"Ми дійсно співпрацюємо з ними будемо сподіватися, що цей документ буде доопрацьований з урахуванням всіх зауважень, які надходять і від нашого секретаря із захисту державної мови, Національної академії наук, творчих спілок і звичайно тих професійних середовищ, які зацікавлені в тому, щоб українська мова розвивалася і незалежно від того чи це освіта, чи це кіно, чи це транспорт, але української мови було значно більше, але і рівень володіння звичайно іноземними мовами має бути достатнім", - підсумував Кремінь.
Статус англійської мови
Документ президента, внесений до парламенту, пропонує офіційно закріпити статус англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні.
Також ним визначаються категорії посад, кандидати на зайняття яких зобов'язані володіти англійською мовою.
Пропозиція Зеленського унормовує особливості застосування англійської мови в роботі органів державної та місцевої влади, органів місцевого самоврядування, підрозділів екстреної допомоги населенню, під час перетину державного кордону, у сферах освіти, культури, транспорту, охорони здоров'я тощо.
У пояснювальній записці до проєкту зазначається, що є однією з шести мов Організації Об'єднаних Націй, а також офіційною мовою Європейського Союзу, Ради Європи, Європейської комісії, Європейської асоціації вільної торгівлі та НАТО.