Верховна Рада України у четвер, 21 вересня, проголосувала за основу законопроєкт 9269-д. Він стосується пожиттєвого моніторингу політично значущих осіб, розповів народний депутат Ярослав Железняк.
Він наголосив, що цей пункт є структурним маяком меморандуму з МВФ і має бути виконаний до кінця вересня 2023 року. Також це остання умова для відкриття перемовин про членство з Європейським Союзом.
Про що йдеться у законопроєкті
Документом пропонується довічний моніторинг політично значущих осіб. Це люди, які мають чи мали повноваження щодо виконання значних публічних функцій.
На сьогодні законом "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" прибирається, що моніторинг політично значущих осіб здійснюється ще три роки після їх звільнення з посади.
Кого можна віднести до політично значущих осіб
У вищезгаданому законі чітко розписані посади тих, кого можна віднести до політично значущих осіб. Усі люди, які протягом останніх трьох років виконували або виконують наступні публічні функції:
– Президент, прем’єр-міністр, члени Кабміну та їх заступники;
– Керівник постійно діючого допоміжного органу, утвореного президентом, його заступники;
– Керівник та заступники керівника Державного управління справами;
– Керівники апаратів (секретаріатів) державних органів, що не є державними службовцями, посади яких належать до категорії "А";
– Секретар та заступники секретаря РНБО;
– Народні депутати України;
– Голова та члени правління Нацбанку, члени Ради Нацбанку;
– Голови та судді Конституційного суду України, Верховного суду, вищих спеціалізованих судів, голови та судді апеляційних судів;
– Члени Вищої ради правосуддя, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, члени Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів;
– Генеральний прокурор та його заступники;
– Голова Служби безпеки України та його заступники;
– Директор НАБУ та його заступники;
– Директор Державного бюро розслідувань та його заступники;
– Директор Бюро економічної безпеки та його заступники;
– Голова та члени Нацради з питань телебачення і радіомовлення;
– Голова та члени АМКУ;
– Голова НАЗК та його заступники;
– Голова та члени Рахункової палати;
– Голова та члени ЦВК, голови та члени інших державних колегіальних органів;
– Надзвичайні і повноважні посли;
– Начальник Генерального штабу – головнокомандувач Збройних сил України, командувачі Сухопутних військ Збройних сил України, Повітряних сил Збройних сил України, Військово-морських сил Збройних сил України;
– Держслужбовці, посади яких належать до категорії "А";
– Керівники органів прокуратури, керівники обласних територіальних органів Служби безпеки України;
– Керівники адміністративних, управлінських чи наглядових органів державних та казенних підприємств, господарських товариств, державна частка у статутному капіталі яких прямо чи опосередковано перевищує 50 відсотків;
– Члени керівних органів політичних партій.
Мета законопроєкту №9269-д
Метою є приведення у відповідність до міжнародних стандартів з питань боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму термінології, що застосовується в законі, та удосконалення положень ризик-орієнтованого підходу стосовно ділових відносин із політично значущими особами.
Також законопроєктом планується запровадити Єдиний державний реєстр національних публічних діячів, який формується та ведеться спеціально уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
Нагадаємо, ми писали, що в Україні хочуть спростити та довести до автоматизму процедуру оформлення статусу учасника бойових дій (УБД), а також внести низку змін до Реєстру військовозобов'язаних.