Президент Володимир Зеленський вніс у Верховну Раду законопроєкт про множинне громадянство. Про це свідчать дані на сайті Верховної Ради України.
Проєкт закону крім закріплення допустимих випадків множинності громадянства визначає підстави для втрати громадянства України.
Яка мета законопроєкту?
У пояснювальній записці вказано, що цілями та завданнями ухвалення законопроєкту є актуалізація правового регулювання питань громадянства України з огляду на необхідність забезпечити національну безпеку та національні інтереси України заради збереження єдності української спільноти. А також зменшення негативних наслідків демографічної кризи в країні внаслідок збройної агресії РФ проти України.
"Ще законопроєкт має на меті спростити порядок набуття громадянства України та удосконалити регулювання правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які в установленому законодавством України порядку проходять / проходили військову службу за контрактом у Збройних силах України, Державній спеціальній службі транспорту, Національній гвардії України або є одним із подружжя такої особи, або є дитиною такої особи", – йдеться в документі.
Основні положення законопроєкту
Законопроєктом серед іншого:
- закріплюються допустимі випадки множинності громадянства (підданства);
- визначаються особливості набуття громадянства України та поновлення у громадянстві України для деяких категорій іноземців, зокрема у спрощеному порядку;
- переглядаються підстави для втрати громадянства України.
І коротко основне
Множинність громадянства (підданства) допускається у таких випадках:
- набуття дитиною громадянства України та іншої держави за народженням;
- набуття дитиною громадянства усиновлювачів-іноземців;
- набуття громадянином України іншого громадянства через шлюб з іноземцем;
- автоматичне набуття іншого громадянства громадянином України через законодавство іншої держави без отримання підтверджуючого документа;
- спрощене набуття громадянства України іноземцями з держав, включених до відповідного переліку;
- набуття громадянином України громадянства держав, громадяни яких отримують українське громадянство у спрощеному порядку.
Водночас множинність громадянства не допускається для осіб, що мають громадянство держави, визнаної Верховною Радою України агресором або окупантом, або держави, яка не визнає територіальну цілісність та суверенітет України, зокрема голосувала проти Резолюції Генеральної Асамблеї ООН "Про територіальну цілісність України" від 27 березня 2014 року №68/262.
За що можуть позбавляти громадянства України
- участь у збройній агресії проти України у складі збройних формувань держави-агресора або держави-окупанта, або держави, яка перебуває у збройному конфлікті (війні) з Україною або сприяє здійсненню збройної агресії проти України;
- встановлення факту проходження особою військової служби за контрактом у державі-агресорі чи державі-окупанті;
- добровільного набуття громадянином України громадянства держави-агресора або держави-окупанта або громадянства держави, включеної до переліку держав, громадяни яких набувають громадянства України у спрощеному порядку, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття;
- використання повнолітнім громадянином України, який має громадянство іноземної держави, на території України іноземного паспорта, якщо це призводить до загроз національній безпеці чи національним інтересам України;
- набуття особою громадянства України внаслідок надання неправдивих відомостей, підроблених документів, а також приховування особою будь-якого суттєвого факту, через який він не зміг би отримати громадянство;
- набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо осіб, засуджених в Україні за вчинення злочину проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, за вчинення теракту.
Раніше
Варто зазначити, що це не перша подібна ініціатива президента. У 2019-му та 2021 роках глава держави вносив у Верховну Раду законопроєкти, які стосувалися подвійного громадянства. Однак вони залишилися без розгляду в залі парламенту.
У січні цього року Зеленський також вносив до ВР відповідний законопроєкт. Тоді він говорив, що законопроєкт дасть змогу мати українське громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу, крім громадян Росії. Однак і він лишився без розгляду в залі парламенту.