
Втрати, які зазнали українські музеї внаслідок повномасштабного вторгнення РФ в Україну, – масштабні і вимірюються десятками тисяч одиниць зруйнованих чи викрадених пам’яток музейних колекцій. Зокрема, лише з Херсонщини росіяни вивезли музейні колекції двох музеїв та архіву в повному обсязі. Про це в ефірі UWN розповів генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук.
"Безумовно, що йдеться про сотні об’єктів і десятки тисяч одиниць зберігання духовних пам’яток музейних колекцій. До доданої інформації варто долучити ситуацію у Херсоні: з Херсонським художнім музеєм, Херсонським обласним краєзнавчим музеєм, Херсонським архівом, колекції яких були вивезені в повному обсязі", – відзначив він.
Нині ж світ обговорює шокуючі страхи і наслідки, які побачили після окупації Київщини та Чернігівщини. Наприклад, музей в Іванкові, де зберігалися славнозвісні полотна Марії Приймаченко, згорів вщент.
"Навіть на нашій тимчасовій виставці, яка щойно завершилася і в цей момент транспортується з Нью-Йорка до України, вона була розгорнута в прямому розумінні перед вікнами ООН. Це виставка знищених культурних цінностей з Іванківського музею. В тому числі оригінальний фрагмент стіни показує, що залишився тільки скелет стіни, що музей повністю знищений, знищені пам’ятки. Якраз виставка, про яку я згадав, – це була візуалізація тих воєнних злочинів, в тому числі які стосуються культури нашої історичної спадщини, мистецької спадщини, духовного надбання, яке потерпає великою мірою під час цієї жахливої війни", – резюмував Савчук.
Додамо
Росія за рік повномасштабного вторгнення завдала збитків Україні на суму 700 мільярдів доларів.
Так, на сьогодні росіяни знищили та пошкодили:
– 74 400 житлових будинків,
– майже 2500 тисячі навчальних закладів,
– 500 лікарень,
– 400 культурних споруд,
– 120 релігійних споруд,
– 4500 об’єктів мереж та комунікацій.
– зруйновано 114 об’єктів енергетики.
Днями країни – учасниці 70-ї сесії Європейської економічної комісії ООН підтримали резолюцію "Економічні та соціальні наслідки агресії Росії проти України". За документ проголосували представники 40 країн з 56 присутніх на сесії.