Слова українського міністра закордонних справ Дмитра Кулеби про операцію "Вісла" та "українські території" викликали обурення серед поляків. Зокрема, їх прокоментував прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, передає PAP.
Він заявив, що Київ повинен усвідомити, що роз'яснення історичних питань лежить насамперед в інтересах України, яка не вступить до ЄС без польської згоди. За його словами, Україна все одно повинна буде "відповідати польським очікуванням, що стосується не копання в історії, а побудови відносин на основі правди про цю історію".
"Адже я знаю, що ця істина не чорно-біла, що на польській стороні тільки ангели, а на українській - злочин, але тим більше правда, ексгумація і чесна оцінка того, що сталося під час Другої світової війни і після неї є необхідною - це елементи, необхідні для того, щоб налагодити хороші польсько-українські відносини", – сказав Туск.
Він підтримав твердження, що Україна не може стати членом Європейського Союзу, доки Варшава і Київ не вирішать питання Волинської трагедії.
"Україна не буде членом Європейського Союзу без польської згоди. Україна повинна відповідати стандартам, і вони різноманітні - це не тільки питання кордону, торгівлі, правових та економічних стандартів. Це також питання стандартів, я б сказав, культурно-політичних", – наголосив Туск.
Передісторія
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відвідав Campus Polska Przyszłości в середу, де він зустрівся з молоддю разом із головою польської дипломатії Радославом Сікорським.
Коли з аудиторії пролунало питання щодо відновлення ексгумації жертв Волинської трагедії, Кулеба звернув увагу на те, що зустріч учасників Кампусу проходить в Ольштині, куди українське населення було переселено в 1947 році в рамках операції "Вісла".
І всі ці українці, за його словами, "були примусово вигнані з українських територій, щоб жити, зокрема, в Ольштині.
Що відомо про Волинську трагедію?
Волинська трагедія – взаємні етнічні чистки польського та українського населення, здійснені Українською повстанською армією та польською Армією Крайовою за участю польських батальйонів шуцманшафту, радянських партизанів та українського й польського цивільного населення у 1943 році під час Другої світової війни на Волині. Йдеться про десятки тисяч загиблих.
17 грудня 2014 року під час виступу у Варшаві перед обома палатами польського парламенту та за присутності польського президента Броніслава Коморовського, прем’єр-міністра Польщі Еви Копач і членів уряду Польщі президент Петро Порошенко попросив у поляків пробачення за Волинську трагедію.
На початку червня 2016 року відомі українці, серед яких резиденти Леонід Кравчук і Віктор Ющенко звернулись з відкритим Зверненням до проводу Польської держави та всього суспільства, в якому були слова "пробачаємо та просимо про вибачення".