За липень 2024 року українським ресторанам виписали штрафів на 7,8 млн гривень через порушення правил використання касових апаратів. Про це повідомив голова Комітету ВР з питань фінансів, податків та митної політики Данило Гетманцев.
"Ресторатори продовжують друкувати кілька чеків на день або не проводити розрахунки через РРО взагалі, працюючи "в чорну". Попри це з початку року виручка збільшилася на 42,6%. Збільшилися й податкові платежі. Хоча тільки в липні нараховано 7,8 млн гривень штрафних санкцій під час проведення 674 перевірок", – зазначив нардеп.
За словами Гетманцева, одна з найгірших ситуацій із "тінню" спостерігається саме в ресторанному бізнесі.
Голова Комітету ВР з питань фінансів, податків та митної політики звернувся до споживачів із проханням вимагати в закладах чеки РРО, оскільки, як він стверджує, це допомагає збирати гроші на армію.
Штрафи за відсутність касового апарату
Як відомо, усі фізичні особи-підприємці, які є платниками єдиного податку другої-четвертої груп, з 1 жовтня 2023 року мають використовувати РРО. Це реєстратори розрахункових операцій (РРО), а простіше кажучи – касові апарати.
Проте є ті категорії осіб, які можуть і не встановлювати РРО з 1 жовтня. До них належать:
- ті, хто здійснює розрахунок на IBAN;
- ті, хто приймає до оплати картки і надає послуги;
- ті, чий бізнес зареєстрований у селах.
Втім, якщо ви все ж підпадаєте під ту категорію ФОП, що зобов'язані мати касові апарати. Інакше – штраф.
Щодо штрафів, то ухвалено рішення їх трохи зменшити. Відповідно до закону 3219-IX, за незастосування РРО встановлена санкція у 25% (якщо порушення зафіксовано вперше) та 50% (за подальше недотримання закону) від вартості товару. Раніше ці суми були набагато вищими – 100% та 150% відповідно.
Єдиним органом, який уповноважений перевіряти встановлення касових апаратів, їхнє правильне обслуговування та закриття звітів, є Державна податкова інспекція. Кожен свідомий громадян може звернутися до податкової у разі ненадання йому чеку, і тоді має бути проведена відповідна перевірка.
Тут варто нагадати, що до 1 серпня минулого року були обмеження щодо перевірок підприємців. Пізніше перевірки відновилися, і за скаргу податкова може перевіряти таких осіб.