
Ситуація із тимчасовим бюджетом Сполучених Штатів Америки не зупинить надходження допомоги до України, яка була оголошена раніше. Про це заявив речник Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.
Він нагадав, що зараз ця сума складає близько 1,6 млрд доларів на оборону України та 1,23 млрд доларів прямої бюджетної підтримки, а також кошти на гуманітарні та енергетичні проєкти.
Натомість шатдаун американського уряду, за його словами, міг би мати негативний вплив на втілення поточних програм для України.
"Зараз українська влада активно працює з американськими партнерами, аби нове бюджетне рішення США, яке буде напрацьоване протягом наступних 45 днів, включало нові кошти для допомоги Україні. Не забуваємо, що в США зараз тривають внутрішньополітичні дискусії, повʼязані з американським політичним процесом. Підтримка України залишається непохитно міцною як в адміністрації США, так і в обидвох партіях і палатах Конгресу США, а головне – серед американського народу", – додав Ніколенко.
Що таке Шатдаун
Шатдаун, якщо його перекласти буквально, означає "закриття". Він настає, якщо Конгрес Сполучених Штатів Америки не встигає затвердити, а президент – підписати закон про фінансування федеральних органів влади. А це сотні мільйонів людей – авіадиспетчери, правоохоронці, судді федеральних судів, будівельні компанії, військові тощо.
Річ у тім, що у США ще з кінця ХІХ століття є закон, який забороняє роботу всіх без виключення федеральних органів, якщо фінансування щодо них не підписане.
Тобто в Америці немає такого поняття, як єдиний закон про державний бюджет. Бо загалом таких бюджетів аж 12. Тому кожен з них повинен бути проголосований спочатку у Сенаті, а потім підписаний главою Білого дому.
А що стосується федеральних органів – то питання їх фінансування вирішується до 1 жовтня, бо саме з цієї дати у Штатах починається новий фінансовий рік.
Якщо ж палати Сенату і Білий дім не можуть знайти консенсусу, то зазвичай ухвалюється резолюція про продовження фінансування. У цьому випадку федеральне фінансування зберігається на рівні минулого фінансового року на певний термін.