
Супутникові знімки льодовиків
Європейський космічний корабель Cryosat відстежив близько 200 тисяч льодовиків на Землі та виявив втрату 2720 мільярдів тонн льоду за 10 років через зміну клімату. Це прирівнюється до втрати 2% їхньої маси за десятиліття, повідомляється в дослідженні журналу Geophysical Research Letters.
За даними супутника, 89% втрати льоду, яку спостерігали між 2010-м і 2020 роками, спричинені таненням у теплішій атмосфері. 11% втрат – це результати танення льодовиків або збільшення потоку, бо їхні фронти закінчуються в тепліших океанських чи озерних водах.
"Найбільше постраждали льодовики Аляски. Вони втрачають понад 80 млрд тонн на рік, а це приблизно 5% від загального обсягу льоду в регіоні протягом 10-річного періоду дослідження. Місця, де льодовики розмиваються і рухаються швидше, включають Арктику: на Шпіцбергені, Норвезькому архіпелазі та в російських секторах Баренцева й Карського морів", – йдеться в дослідженні.
Науковці вважають, що танення посилить підвищення рівня моря, яке вже загрожує низинним громадам. У багатьох частинах земної кулі льодовики функціонують ще як критичні резервуари води.
Зокрема, Ноель Гурмелен з Единбурзького університету пропонує стежити, наскільки швидко змінюються льодовики. Оскільки в чималій частині Землі мільйони людей певним чином є під впливом мас льоду для отримання питної води: понад 20% населення світу залежить від стікаючих літніх талих вод, які використовують для пиття, сільського господарства й роботи гідроелектростанцій.
"Це наслідок того, що називається "атлантифікацією" Арктики. Й означає, що льодовики скидають більше льоду в океан", – пояснив дослідник.
Додамо, вже цього року або у 2024 людство стане свідком нового температурного рекорду у світі. Абсолютний максимум буде подолано завдяки кліматичним змінам та поверненню такого погодного явища, як Ель-Ніньо.