Лідери США, Великої Британії та Австралії домовилися збудувати новий флот атомних підводних човнів у рамках програми AUKUS. Про цю угоду вперше заговорили у 2021 році. Відповідна заява оприлюднена на сайті британського уряду.
Атомні підводні човни SSN-AUKUS першого покоління побудують на основі провідної у світі конструкції британських підводних човнів з використанням передових технологій підводних човнів США.
Будівництво підводних човнів у Великій Британії відбуватиметься переважно в Барроу-ін-Фернесс.
Протягом наступного десятиліття Австралія створить свою промислову базу і будуватиме підводні човни в Південній Австралії з деякими компонентами, виробленими у Великій Британії.
Перші британські підводні човни будуть доставлені наприкінці 2030-х для заміни нинішніх кораблів класу Astute, а перші австралійські підводні – на початку 2040-х років.
Вибір сумісної конструкції підводного човна дозволить Великій Британії, Австралії та США разом протистояти загальним загрозам та стримувати агресію, зокрема в Індо-Тихоокеанському та Євроатлантичному регіонах.
У зв'язку з цим президент Сполучених Штатів має намір зателефонувати китайському колезі найближчим часом, пише Reuters. Однак уточнити точну дату чи хоча б приблизну лідер США відмовився.
Оборонне партнерство AUKUS
У вересні 2021 року Сполучені Штати, Австралія і Британія оголосили про нове тристороннє оборонне партнерство AUKUS. Його мета – протидія Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.
У рамках партнерства Австралія відмовилась від контракту з Францією на 66 мільярдів доларів на розробку 12 сучасних ударних підводних човнів із традиційними двигунами. Замість цього Австралія вперше побудує атомні підводні човни з використанням технологій, які надали США.
Раніше
Радник президента Сполучених Штатів з національної безпеки Джейк Салліван повідомляв, що Білий дім хоче відновити регулярний зв'язок з Китаєм. Байден розраховував поговорити з Сі телефоном через деякий час після того, як уряд Китаю повернеться до роботи після щорічних Всекитайських зборів народних представників.