USD
НБУ
36.35
Готівка
37.30
EUR
НБУ
39.72
Готівка
41.00
Втрати орків: 3 3 0 0 4 0 (+1280)
USD
НБУ
36.35
Готівка
37.30
EUR
НБУ
39.72
Готівка
41.00

НАЗК відкрило реєстр звітності політичних партій

За понад три роки парламентські партії отримали держфінансування на суму майже 3 мільярди гривень
Верховна Рада України_4

Верховна Рада України

Джерело: Офіс Президента

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) з 10 жовтня відновило доступ до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Про це йдеться на сайті відомства.

Що це означає

Це означає, що політичні партії будуть мати право подати звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру. А вже з 26 грудня політсили будуть зобов'язані подавати такі звіти.

Відповідно, суспільство зможе побачити, на що політпартії витрачали кошти державного фінансування понад три роки, адже спершу вони не звітували через COVID-19, а з 2022 року – через воєнний стан. 

Зазначимо, що за понад три роки парламентські партії отримали фінансування з держави на суму майже 3 мільярди гривень.

У НАЗК нагадали, що з початком повномасштабного вторгнення довелося обмежити доступ до низки реєстрів, зокрема і до Реєстру звітності політпартій.

"Тому ухвалений закон №3337 про відновлення обов’язкового подання звітів та їх перевірки Національним агентством стане важливим кроком для підзвітності політпартій перед своїми виборцями. Також політичні партії отримали достатньо часу, аби зібрати необхідну інформацію та якісно підготувати звіти. Важливо, що наразі прозвітувати перед платниками податків вони можуть добровільно, а з 26 грудня це стане їхнім обов’язком", – зазначив голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков. 

Крім того, завдяки відкритості реєстру стане відомо не лише на що політичні партії спрямовували кошти, а й хто їх активно фінансував. 

Чому звіти стануть обов'язковими

Нагадаємо, 26 грудня цього року набуде чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо мінімізації потенційного олігархічного впливу на політичні партії, удосконалення механізмів державного фінансування та державного контролю за діяльністю політичних партій", який 26 вересня підписав президент Володимир Зеленський. 

Цим рішенням буде відновлено обов’язок всіх політичних партій звітувати про свої фінанси та майно, а також функції НАЗК щодо перевірок цих звітів.

Парламентські партії будуть зобов’язані подати раніше не подані звіти (за 2020–2023 роки) впродовж 90 днів після набрання чинності законом, інші політичні партії повинні прозвітувати впродовж 120 днів після набрання чинності законом.

Національне агентство з питань запобігання корупції матиме 90 днів на перевірку поданих звітів, відповідно, до 26 грудня 2023 року не буде здійснювати їх перевірки. 

З огляду на майбутні законодавчі зміни, зокрема в частині особливостей звітування під час дії воєнного стану, НАЗК рекомендує подавати звіти, починаючи з 26 грудня 2023 року. 

Варто зазначити, що звіти, не подані за 2020 рік, подаються виключно в паперовому вигляді, а не подані за періоди 2021–2023 років – виключно в електронному вигляді до Реєстру звітності політпартій. Таких звітів агентство очікує отримати понад 4 тисячі.  

Нагадаємо, фінансову звітність партій в Україні запровадили у 2015 році як частину вимог для безвізу з Європейським Союзом. Але у 2020-му парламент призупинив обов’язкове фінансове звітування, посилаючись на пандемію коронавірусу.

За цей час партії отримали майже 3 мільярди гривень бюджетних коштів і не звітували публічно про свої витрати.

Читайте також:
Нардеп Єфімов складає мандат Нардеп Єфімов складає мандат
У Верховній Раді заблокували законопроєкт про легалізацію медичного канабісу У Верховній Раді заблокували законопроєкт про легалізацію медичного канабісу
В Україні можуть обмежити відсотки за мікрокредитами: Відповідний законопроєкт ухвалила Верховна Рада В Україні можуть обмежити відсотки за мікрокредитами: Відповідний законопроєкт ухвалила Верховна Рада
Верховна Рада ухвалила законопроєкт про визнання освіти, здобутої на тимчасово окупованих територіях Верховна Рада ухвалила законопроєкт про визнання освіти, здобутої на тимчасово окупованих територіях