Національний банк не виключає повернення до емісійного фінансування бюджету, як у 2022 році. Однак це відбудеться лише за суттєвішого, ніж очікується, скорочення міжнародної допомоги. Про це йдеться у свіжому інфляційному звіті.
"Скорочення міжнародної фінансової допомоги на тлі значного чистого відпливу валюти з приватного сектору зумовить поступове зменшення міжнародних резервів до 32 млрд доларів на кінець 2026 року. Проте їхній рівень залишатиметься достатнім для забезпечення стійкості валютного ринк", – йдеться в повідомленні.
Очікується залучення міжнародного фінансування в розмірі 38 млрд доларів у 2024 році, 31,4 млрд доларів у 2025 році та 21,1 млрд доларів у 2026 році.
Зазначається, що такі обсяги допомоги разом із збільшенням внутрішніх залучень дадуть змогу профінансувати значний дефіцит бюджету – близько 23% ВВП у 2024 році та 18% у 2025 році. А зі свого боку, НБУ матиме можливість підтримувати достатній обсяг міжнародних резервів для забезпечення стійкості валютного ринку та помірної інфляції.
Крім того, в НБУ зазначають, що фінансова допомога партнерів, яка дає змогу поповнювати міжнародні резерви, є надважливою у випадку України. З початку повномасштабного вторгнення від міжнародних партнерів було отримано близько 90 млрд доларів, більше 27 млрд доларів з яких становили безповоротні грантові кошти.
А скорочення міжнародної фінансової допомоги на тлі значного чистого відпливу валюти з приватного сектору зумовить поступове зменшення міжнародних резервів до 32 млрд доларів на кінець 2026 року. Проте їхній рівень залишатиметься достатнім для забезпечення стійкості валютного ринку, очікують в НБУ.
Нагадаємо, у червні цьогоріч міжнародні резерви України зменшились на 2,9% (1,143 млрд доларів) до 37,894 млрд доларів.
Нацбанк зазначає, з початку року резерви скоротилися на 6,5% (на 2,615 млрд доларів). Центробанк продав на міжбанку за червень 2,995 млрд доларів, що на 2,7% менше, ніж у травні. У червні Україна отримала 2,02 млрд доларів від Європейського Союзу в межах інструменту Ukraine Facility.