Споживчі ціни в Україні у травні 2023 року, порівняно з травнем минулого року, зросли на 15,3%. Це менше, ніж річна інфляція на місяць раніше (17,9%). Про це повідомляє пресслужба Державної служби статистики.
За даними статистичного відомства, місячна інфляція прискорилася до 0,5% (у квітні – 0,2%, у березні – 1,5%, у лютому – 0,7%, у січні – 0,8%). З початку року ціни зросли на 3,8%.
Ціни на товари та послуги
Продукти харчування протягом року подорожчали на 19,7%. Найбільше виросли в ціні яйця – на 124,9% та овочі – 28,1%.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби зросли на 14,6%, на одяг та взуття – на 2,1%.
Житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива подорожчали на 3,6%.
Предмети домашнього вжитку та побутова техніка подорожчали на 18,5%, охорона здоров'я – на 14,0%, транспорт – на 10,6%, ціни на зв'язок зросли на 9,8%, на відпочинок та культуру – на 11,6%, на освіту – на 9,6%, ресторани та готелі подорожчали на 19,4%, різні товари та послуги – на 17,9%.
Що таке Індекс споживчих цін
Індекс споживчих цін, або інфляція є показником зміни в часі цін і тарифів на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Розраховується щомісячно на основі даних про ціни (одержуються органами державної статистики шляхом щомісячної реєстрації цін і тарифів на споживчому ринку) та даних національних рахунків щодо витрат домогосподарств на кінцеве споживання по країні в цілому з подальшим розподілом (за результатами вибіркового обстеження умов життя домогосподарств).
Базовий індекс споживчих цін (базова інфляція) є субіндексом індексу споживчих цін. Його
побудова заснована на існуючих методологічних засадах щодо розрахунку індексу споживчих цін. Базова інфляція показує стійку динаміку цін із мінімізацією короткострокових нерівномірних змін цін,
викликаних шоками пропозиції та адміністративним регулюванням.