Група країн ЄС виступає за послаблення запропонованих Євросоюзом заходів щодо боротьби з обходом санкцій проти Росії через треті країни. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на осіб, обізнаних у цьому питанні.
Ідеться про те, що Європейська комісія запропонувала заборонити імпортерам перепродавати, зокрема, напівпровідники, які використовуються в РФ для виробництва зброї. Також пропонується внесення певної суми на спеціальний депозитний рахунок для дотримання цих вимог.
За даними видання, у разі порушення цих вимог щонайменше половина цієї суми буде перерахована до трастового фонду для України, а контракти будуть розірвані. Експортери також будуть зобов'язані інформувати національні органи влади про будь-які порушення з боку компаній третіх країн.
"Але дипломатичні представники групи великих країн – членів ЄС цього тижня висловили кілька занепокоєнь щодо цих пропозицій, зокрема, висловивши сумніви щодо їхньої законності, а також щодо того, чи можна вимагати від імпортерів таких гарантій і умов", – зазначають автори.
За словами співрозмовників видання, країни також хочуть звузити сферу дії пропонованих правил і скоротити список товарів, на які поширюватимуться нові закони.
"Ці країни-члени також побоюються, що контрактні вимоги можуть поставити європейські компанії в невигідне конкурентне становище", – йдеться у матеріалі.
Зазначається, що інші країни-члени, зокрема, країни Балтії, підтримують ці пропозиції.
У виданні додали, що дискусія виникла в той момент, коли ЄС працює над обмеженням можливості Москви отримати ключові товари, які використовуються у військових цілях, через треті країни, такі як Казахстан, Сербія та Туреччина.
"Останні дані про торгівлю, з якими ознайомилося Bloomberg, показують, що експорт із цих країн, до яких також входять Вірменія, Азербайджан та Узбекистан, впав у другій половині цього року, але залишається переважно вищим, ніж довоєнний рівень", – зазначається у публікації.
Однак, згідно з даними, більше ніж 80% зарубіжних закупівель високопріоритетних товарів Росією зараз надходять з Китаю та Гонконгу. Москва також змогла встановити нові маршрути через такі країни, як Таїланд і Малайзія.
"Об’єднані Арабські Емірати, які були ще одним основним каналом, який використовує Росія, нещодавно дали зрозуміти, що докладуть більше зусиль для контролю над експортом", – уточнюють у Bloomberg.
При цьому, автори зауважують, що ОАЕ не надають своєчасних даних про торгівлю, що ускладнює оцінку прогресу у цьому питанні.
Раніше ми повідомляли, що Єврокомісія узгодила 12-й пакет санкцій проти Росії. Тоді обмеження пропонували запровадити проти представників військового, оборонного та ІТ-секторів РФ.