USD
НБУ
41.28
Готівка
41.55
EUR
НБУ
44.81
Готівка
45.35
Втрати росіян: 6 8 1 5 8 0 (+1350)
USD
НБУ
41.28
Готівка
41.55
EUR
НБУ
44.81
Готівка
45.35

Поважати і співчувати, а не жаліти. Як спілкуватися з людьми без кінцівки або з протезом

Після кричущого випадку в Одесі, де власник собаки облаяв ветеринара – ветерана війни, який втратив ноги і має протези, важливо ще раз нагадати, як спілкуватися з тими, хто фізично постраждав на війні – має важкі поранення, вади зовнішності, користується протезами. Ці люди заслуговують на повагу і шанобливе ставлення, особливо ветерани, які втратили здоровʼя, захищаючи наше життя
біонічний протез
Біонічний протез
Джерело: скріншот

В Одесі у ветеринарній клініці чоловік облаяв ветерана – лікаря Олексія Притулу, навіть коли побачив, що той на протезах. Потім чоловік просив вибачення, але Притулу його слова не задовольнили. Ця історія дуже обурлива. І попри те що через війну людей, які втратили кінцівки і мають протези, збільшується, не всі знають, як варто спілкуватися з людьми, які мають подібні особливості.

Міністерство охорони здоров'я вже давно давало поради, як спілкуватися з людьми без кінцівки або з протезом. Деякі з них – від самих ветеранів.

Не витріщайтеся. Якщо ви зустріли людину без кінцівки або з протезом – не розглядайте їхню травму. Людині буде це неприємно, вона почуватиметься ніяково та некомфортно.

Не ігноруйте. Зустрівши людину з інвалідністю, ми часто почуваємося розгубленими. Не знаємо, що казати, як реагувати, і тому обходимо стороною чи уникаємо спілкування з ними. Люди з інвалідністю є такими ж громадянами, як і кожен із нас, багато з них поклали своє здоров’я, захищаючи наше життя. Вони заслуговують на нашу увагу та повагу.

Не питайте про травму. Часто людям важко згадувати про поранення чи травмування. Якщо вам важливо дізнатися про це, спочатку запитайте, чи комфортно їм розмовляти про цей досвід.

Не жалійте. Важливо не жаліти, а співчувати. Яка різниця? Коли ми жаліємо людину, ми дивимося на те, що людина втратила, хочемо сказати їй "бідний / бідна". А коли ми співчуваємо, то бачимо те, що в неї є. Її силу та витривалість. Ми поважаємо її, але нам шкода, що їй довелося багато пережити.

Не допомагайте, якщо вас про це не просили. Завжди спочатку питайте, чи потрібна людині допомога, і ніколи не торкайтесь людини з інвалідністю чи їхніх допоміжних засобів пересування без їхнього дозволу. Це не просто неввічливо, такими діями ви можете порушити баланс та нашкодити людині. Якщо ваша допомога доречна, вам про це скажуть.

Поговоріть із дітьми про людей з інвалідністю

Дуже важливо розмовляти не в присутності людини, якої це стосується. Тому краще говорити заздалегідь, ще до того, як діти виявлять цікавість. У розмові використовуйте правильний термін "людина з інвалідністю" і пояснюйте дитині доступними для її віку словами вищенаведені правила. 

І найголовніше – навчіть дитину бачити в людині насамперед особистість, а в інвалідності просто одну з ознак: "у тебе руде волосся і ти любиш комікси про Людину-павука, а в Ліди кирпатий ніс і вона дивитися аніме, Олег брюнет, він користується кріслом колісним і знімає відео для ТікТоку, а в дядька Дмитра немає ноги і він любить дивитися Формулу-1". 

Усі люди різні, і їхні реакції та досвіди теж можуть бути різними. Єдиного універсального рецепта для всіх не існує. Запитуйте людей, що їм комфортно, а що ні. Стежте за їхньою реакцію та дійте відповідно. 

 

Читайте також:
Чи буде мобілізація з 18 років, – думка експерта Чи буде мобілізація з 18 років, – думка експерта
Чи закінчиться війна у 2025 році та на яких умовах? – експерт Чи закінчиться війна у 2025 році та на яких умовах? – експерт
Міноборони сертифікувало першу приватну школу операторів БпЛА Міноборони сертифікувало першу приватну школу операторів БпЛА
Україна закликає Міжнародну морську організацію прибути в Одесу через російські обстріли портів Україна закликає Міжнародну морську організацію прибути в Одесу через російські обстріли портів