USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80
Втрати орків: 2 7 9 0 8 0 (+510)
USD
НБУ
36.57
Готівка
37.75
EUR
НБУ
38.55
Готівка
40.80

В Україні продовжують відкриватися компанії зі зв’язками в Росії та Білорусі: Дослідження

Майже 50% з них зареєстровані у Києві
гривні монети гроші
Джерело: Уніан

Аналітичний центр платформи відкритих даних YouControl виявив, що від початку повномасштабної війни в Україні не тільки не закрилася більшість компаній, у структурі власності яких присутні особи, пов'язані з Росією та Білоруссю, а й було створено 39 нових компаній. Про це йдеться в опублікованому дослідженні, здійсненому аналітиками R&D центру YouControl.

Ще на початку повномасштабного вторгнення Росії в YouControl створили список діючих українських компаній, що мають "ворожий слід". До нього увійшли понад 20 тис. активних українських підприємств, серед власників, засновників або кінцевих бенефіціарів яких є хоча б один громадянин або резидент Російської Федерації чи Республіки Білорусь.

За 16 місяців лише у деяких із цих компаній відбулися зміни у складі співвласників, а саме вихід зі структури представників країн-агресорів – Росії та Білорусі. Аналітикам вдалося виявити понад 1000 таких фірм, що складає трохи більш як 5% від загальної кількості підприємств зі зв'язками в Росії та Білорусі.

Майже 50% з цих компаній зареєстровані у Києві, ще близько 6,5% розташовані у Київській області. Майже 27% працюють у торговій сфері, по 14% – у переробній промисловості та нерухомості.

Джерело: YouControl

При цьому у процесі дослідження вдалось виявити, що зникнення представників РФ та РБ зі структури власників українських компаній не завжди означає зникнення зв’язків з країнами-агресорами. Деякі зміни, вірогідно, були направлені на приховування "російсько-білоруського сліду".

Найпоширенішими способами таких псевдозмін стали:

  • зміна даних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо країни громадянства чи адреси реєстрації учасників/бенефіціарів з Росії та Білорусі на іншу. Зокрема, найчастіше на Кіпр, Туреччину, Ізраїль та Україну;
  • переоформлення права власності на ймовірних родичів, які мають громадянство України або інших країн, крім РФ та РБ (збіг прізвищ, а також по батькові, яке збігається з іменем попереднього учасника).

Крім того, за період повномасштабного вторгнення РФ в Україну було виявлено 39 новостворених компаній, в структурі власності яких присутні особи, пов’язані із РФ та РБ. Близько половини цих юросіб (19) оформлені у Києві, ще 14 організацій зареєстровані на заході України, 3 – на півдні й 2 – на сході країни. Понад 60% з цих компаній (24) були зареєстровані у 2022 році.

14 юросіб з російськими або білоруськими співвласниками є благодійними організаціями з основним КВЕДом – надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання, н.в.і.у.

У більшості фірм співвласники – громадяни РФ та РБ – мають українське місце реєстрації (адресу). Проте у 7 компаніях громадяни Білорусі, що є учасниками новостворених під час повномасштабної війни українських підприємств, згідно з ЄДР, зареєстровані в Республіці Білорусь та в 1 випадку – в Туреччині. Деякі компанії, що зареєстровані у період 24.02.2022–11.07.2023 рр., пов’язані між собою через учасників.

За 16 місяців війни у незначної кількості українських компаній, що були зареєстровані до повномасштабного вторгнення, у складі учасників з’явились представники з РФ та РБ. Аналітики YouControl виявили 10 таких фірм. 5 з них зареєстровані в Києві, 3 – у Харківській області, а також по одній компанії – у Рівненській та Одеській областях.

Читайте також:
Болгарія закриває кордон для автівок з російськими номерами Болгарія закриває кордон для автівок з російськими номерами
"Вагнер" знову може стати серйозною загрозою для України, – ISW
Росія готується до довгої війни і, ймовірно, збільшує витрати на армію, - розвідка Британії Росія готується до довгої війни і, ймовірно, збільшує витрати на армію, - розвідка Британії
Проросійська партія перемогла на парламентських виборах у Словаччині Проросійська партія перемогла на парламентських виборах у Словаччині