В Україні знову заговорили про економічне бронювання працівників. Різні моделі економічного бронювання цього року просували в Офісі президента, Кабміні та Верховній Раді. Нині ж Кабінет міністрів готує нову постанову про економічне бронювання, яка нібито синхронізувала напрацювання уряду, парламенту та ОП, пише Forbes.
Модель, яка розглядається зараз, має привʼязку до заробітної плати: аби претендувати на економічне бронювання, людина має офіційно отримувати щонайменше 34 500–35 000 гривень на місяць, кажуть виданню їх співрозмовники в Раді та уряді.
"Безумовно, це позитивне рішення, яке створить рівні та прозорі умови для всіх, але це лише перший раунд. Недолік такої моделі – вона не покриває малий бізнес", – каже голова економічного комітету Дмитро Наталуха.
Як це буде на практиці, нині невідомо. Можемо лише говорити про два сценарії, що розглядаються.
Перший варіант – окрема процедура, яка дозволить військовозобов’язаним отримати бронювання лише на підставі рівня зарплати. Таким механізмом зможе скористатися бізнес, що не підпадає під критерій критичного підприємства.
Другий концепт – критерій заробітної плати додадуть до вже чинної постанови Кабміну №76, за якою бронюються співробітники критичних для економіки підприємств.
Чому до цього повернулися? Метою економічного бронювання є виведення зарплат "із тіні" та отримання додаткових надходжень до бюджету, заявляють народні депутати та співрозмовники в Офісі президента і уряді.
"В країні близько мільйона осіб призовного віку, про яких держава знає лише їхні ідентифікаційні номери і які фактично перебувають у "тіні" та офіційно не працевлаштовані", – стверджує Наталуха.
Звісно, остаточні цифри – за Мінфіном. Однак нині припускають, що це може приносити до 10 млрд гривень на місяць. Враховуючи, що держбюджету критично не вистачає грошей, можна припустити, що за економічне бронювання взялися, аби перекрити (хоча б частково) певні видатки.
До речі, сьогодні прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд розглядає низку заходів за принципом "воюй або працюй". Роблять це щоб вивести "із тіні" людей, які отримують зарплату "у конвертах" та не сплачують податки.