Втрати орків: 4 7 0 8 7 0 (+1030)
USD
НБУ
39.64
Готівка
39.90
EUR
НБУ
42.30
Готівка
42.95

Україна не зможе найближчим часом використати кошти, призначені на швидку відбудову: В Мінфіні назвали причину

Міжнародні партнери здебільшого дають гроші під конкретні проєкти, а їхня реалізація займає тривалий час

Розбита будівля в Бородянці

Джерело: відкриті джерела

Швидка відбудова України на 2023 рік потребує ще 6,5 млрд доларів, проте міжнародні партнери здебільшого дають гроші під конкретні проєкти, а їхня реалізація займає тривалий час. Про це в інтерв’ю Forbes заявив міністр фінансів Сергій Марченко. 

Так, він розповів, що з 14 млрд доларів3,3 мільярда вже є в бюджеті і також є наміри партнерів по фінансуванню цих витрат.

"США – 2,3 млрд доларів (0,8 млрд доларів – на енергетику, 1,5 млрд доларів – на відновлення), ЄС – 1 млрд доларів, Японія – 600 млн доларів. Через фонд UTRF Світового банку вже залучено 852 млн доларів від ряду країн. А також експортно-кредитне фінансування від Великої Британії (UKEF), Італії (SACE), Франції (BpiFrance)", – розповів глава відомства.

У підсумку залишаються потреби ще приблизно на 6,5 млрд доларів.

"Але тут я хотів би зазначити, що навіть якщо ці кошти, умовно, завтра зʼявляться і ми не зможемо їх швидко використати, мене запитають як міністра фінансів, чому у нас гроші лежать на рахунках і не рухаються. Ці кошти не дають на будь-які цілі. Під кожним з п’яти визначених пріоритетів на відновлення мають бути чіткі проєкти", – відзначив Марченко.

Новини за темою: Відбудова Київщини: Як змінюються райони, які перебували під окупацією РФ

Міністр пояснив, що весь цикл проєктів досить складний та довготривалий. Це включає передпроєктні роботи, технічне завдання та техніко-економічне обґрунтування (ТЕО). Тільки закупівлі ТЕО можуть займати до 60 днів, сама підготовка обґрунтування – до пів року. Далі – проєктування.

По нових проєктах, починаючи від ідеї до здачі обʼєкта, може пройти 44 місяці. Якщо спрощена процедура – це 30 місяців. Якщо капітальний ремонт – до двох років. Поточний ремонт – в межах року.

"Тому я б сфокусувався зараз на підготовці техніко-економічних обґрунтувань проєктів, щоби потім під них шукати конкретних донорів, які готові будуть це профінансувати. Максимум, що можемо швидко побудувати, – це інфраструктура", – уточнив Марченко.

Додамо: загалом, за прогнозами Світового банку, повоєнна відбудова України коштуватиме близько 500–600 млрд євро. Лише збитки медичної системи України, спричинені російською агресією, Світовий банк та Всесвітня організація охорони здоров’я оцінюють у 26 млрд доларів. Разом з тим в Україні вже відзначили, що після закінчення війни країна не зможе відбудувати деякі населені пункти, оскільки росіяни зруйнували їх вщент

Читайте також:
Пережив ампутацію на "Азовсталі" і потрапив у полон до окупантів: Важкий фронтовий шлях офіцера Нацгвардії
Макрон заявив, що не змінив думки про введення військ в Україну і знову назвав умови
Україна приречена бути ветераноцентричною: Як держава та бізнес повертають військових до цивільного життя
На околиці Часового Яру ідуть бої. Росія стягує нові дивізії, щоб захопити місто до отримання Україною західної зброї