Денисе, розкажіть, будь-ласка, скільки вже електростанцій відкрилось у столиці і де їх знайти?
На цей час ми вже відкрили сім зарядних станцій. Всі вони знаходяться на парковках торгівельних чи бізнес-центрів: ТРЦ "Космополіт", Good Life, на парковці БЦ на Січових Стрільців, 25А, дві станції – на парковці "Ультрамаркету" на Глибочицький, 44, "Ультрамаркет" на Сурикова, 3А, а також ТЦ "Ультрамарин" біля залізничного вокзалу.
Найближчим часом з’являться ще дві станції – одна на парковці ТЦ "Городок", а інша – на Даринку.
Яка потужність цих зарядних станцій?
Шість зарядних станцій – на 120 кВт і одна зарядна станція на 180 кВт. В цілому ще на етапі планування мережі ми вирішили, що будемо будувати потужні станції – від 120 до 360 кВт.
А скільки у це було вкладено коштів?
Загалом ми вклали близько 18 мільйонів гривень тільки в станції, оскільки обладнання купували у найкращого європейського виробника станцій – швейцарської компанії АВВ.
Всього ми придбали 10 зарядних станцій. З них встановлено сім, дві ми ставимо найближчим часом, а щодо ще однієї – ми шукаємо локацію, де її можна встановити.
Скільки часу заряджатимуться електрокари? До прикладу, Nissan Leaf чи Tesla?
Наші станції обладнані двома шнурами зарядки: один – це CCS на 120 кВт (або 180 кВт), другий – це CHAdeMO на 100 кВт, і всі автомобілі, яким дозволяє батарея, зможуть по максимумі взяти заявлену потужність. Ну якщо говорити про Nissan Leaf, то він як заряджався, так і заряджатиметься. У цьому електрокарі батарея більше ніж 50 кіловатів не візьме.
А що стосується Tesla – то я сам особисто бачив, що наша станція на 120 кіловатів видає цій машині 118 кВт. При мені власник Tesla зарядив свою машину за 27 хвилин – 60 кВт, практично повну батарею. Раніше, щоб зарядити машину на 60 кВт, йому доводилося стояти на зарядній станції не менше ніж 80 хвилин.
Економія часу при тих самих коштах – колосальна.
Це економно, екологічно і абсолютно безпечно для оточуючих.
Звичайно. Більш того, це повністю відповідає закону про розвиток електротранспорту та електрозарядної інфраструктури, який підписав президент Володимир Зеленський.
Чи є у вас плани з розширення мережі електростанцій по Україні чи за кордон?
Так, ми плануємо розширятися по всій Україні. У найближчі два-три місяці очікуємо надходження ще 20 станцій потужністю від 120 до 180 кВт. Поки що в сторону Західної України – Львів, Мукачево, Ужгород, Варшавське шосе. Можливо, в сторону Одеси, Харкова.
На цей час в наших планах – будівництво на трасі Київ – Львів двох великих зарядних хабів потужністю 1–1,5 МВт. Зараз шукаємо землю під це.
Один хаб буде побудований під Житомиром, де розв’язка. Другий – в районі Окружної дороги Рівного.
Нам потрібно знайти землю, підвести туди комунікації, потужності на 1–2 МВт і побудувати хаби за принципом автозаправочного комплексу. Тільки замість бензоколонок у нас будуть електричні станції для заряджання автомобілей.
Там у нас будуть зарядні станції різної потужності, починаючи від маленьких по 20 кВт, закінчуючи великими на 180–350 кВт. Великі станції зможуть обслуговувати вантажні електромобілі, фури, які вже зараз випускаються у світі, а також пасажирські електроавтобуси.
Ми відкриті до співпраці та пропонуємо всім, у кого є вільні потужності від 120 кВт і більше, разом розвивати електрозарядну інфраструктуру нашої Батьківщини.
Але ж поки в Україні немає електроавтобусів та вантажних електромобілів.
Так, зараз поки у нашій країні немає ні вантажних електромобілів, ні електроавтобусів, однак ми дивимося у майбутнє. І коли вони з’являться у нашій державі, ми будемо готові і зможемо їх обслуговувати.