USD
НБУ
40.55
Готівка
40.95
EUR
НБУ
43.45
Готівка
44.25
Втрати орків: 5 2 9 7 5 0 (+1130)
USD
НБУ
40.55
Готівка
40.95
EUR
НБУ
43.45
Готівка
44.25

Застосовування західної зброї для ударів по Росії – це частина захисту, а не напад

Дмитро Снєгирьов
Джерело: відкриті джерела

Наразі бойові дії перемістилися на територію Росії. Так звана "спеціальна військова операція" та її масова підтримка серед широких верств населення країни-окупанта базувалася на почутті власної безкарності. Вони прекрасно розуміли, що українська сторона до певного часу не мала можливості дати адекватну відповідь по їх території.

Тактико-технічні характеристики нашої зброї не дозволяли це зробити. Наприклад, дальність ураження "Точка-У" – до 120 км, що не йде у порівняння із тактико-технічними характеристиками західних зразків озброєння і військової техніки.

Саме завдяки цим видам озброєння Україна готова завдавати ударів по Росії у відповідь на їх терористичні дії.

Найімовірніші удари

Наразі найімовірніші варіанти удару з боку України – це або атаки засобами малої дальності в прикордонних областях по периметру, тобто від анексованого Криму до Брянська, або диверсії у глибині території РФ. Найбільша ймовірність подібних атак – це Брянськ, Курськ, Бєлгород та Крим, оскільки вони у безпосередній близькості. У зоні ризику – також Краснодарський край.

У разі ухвалення рішення щодо використання західної  зброї для ударів по російській території, українська сторона буде мати можливість завдати удару відплати по законних військових цілях у глибинних районах країни-окупанта.

Оскільки ми ведемо оборонну війну, удари по цивільній інфраструктурі Росії не мають жодного військового значення. Мають значення лише удари по військовій інфраструктурі: по аеродромах та  місцях постійної дислокації військ.

Свого часу ексголовнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний зауважив, що головною особливістю військового протистояння між Україною та Росією є разюча відмінність між супротивниками у можливостях завдавати одне одному ударів з далеких і наддалеких дистанцій: дальність польоту російських крилатих ракет становить близько 2000 км, українські ракети летять максимум на 100.

"Поки таке становище зберігатиметься, ця війна може тривати роками... Звісно, неможливо одномоментно позбавити супротивника такої суттєвої переваги. Але цілком можливо протиставити ворогові свою спроможність діяти подібним чином і на подібну дальність", – зауважував він.

На моє переконання Україна повинна проводити відповідну роботу зі своїми партнерами для того, щоб вони надали їй такі наддалекі види озброєння, адже наявність самої можливості загрози використання ЗСУ засобів ураження відповідної дальності змушуватиме РФ по-іншому розглядати сам характер війни з Україною.

Британці, інші союзники та зброя

Нещодавно в інтерв’ю агентству Reuters глава британського МЗС Девід Кемерон заявив, що Україна має право використовувати зброю, надану Британією, для завдавання ударів по цілях на території Росії.

За його словами, Київ має вирішувати, чи використовувати зброю для ударів по російській території.

"Україна має це право. Подібно до того, як Росія завдає ударів всередині України, ви можете повністю зрозуміти, чому Україна потребує того, щоб переконатися, що вона захищається. Що стосується того, що роблять українці, то, на наш погляд, це їхнє рішення про те, як використовувати цю зброю. Вони захищають свою країну, в яку незаконно вдерся Путін, і вони повинні зробити ці кроки. Ми не обговорюємо будь-які застереження з цих питань. Але давайте будемо абсолютно чесні: Росія напала на Україну, і Україна має повне право завдати удару у відповідь по РФ", – сказав Кемерон під час візиту до Києва.

У Кремлі на ці заяви Кемерона відреагували досить нервово. Так, наприклад, Пєсков назвав це небезпечною заявою і звинуватив британську сторону у "прямій ескалації напруженості". І наостанок попередив про загрозу європейській безпеці.

Примітно, що вже після погроз  Пєскова прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак оголосив, що його країна виділяє Україні черговий пакет військово-технічної допомоги, який серед іншого включає 1600 ракет, зокрема далекобійні Storm Shadow.

"Я оголосив про додаткову підтримку України на пів мільярда фунтів, щоб забезпечити більшу допомогу на полі бою і захист від нещадних російських бомбардувань. Разом ми закличемо всіх наших партнерів ще раз подумати, що ще вони можуть зробити. Тепер це включає дії з розблокування заморожених активів Росії", – повідомив Сунак.

Своєю чергою прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас заявила, що за прикладом Великої Британії мають піти й інші країни. На її думку, Київ потребує як негайної військової допомоги союзників, так і довгострокової підтримки.

Про що це свідчить

Подібна риторика свідчить про те, що відбулися тектонічні зміни в розумінні самого характеру війни. Країни Заходу, насамперед Велика Британія, прекрасно розуміють ту загрозу, яку несе Російська Федерація блоку НАТО. Тому частина наших західних союзників вживає контрзаходів з метою недопущення перенесення театру бойових дій безпосередньо на територію країн блоку.

Велика Британія в той момент, коли в Сполучених Штатах відбувалися політичні пертурбації з приводу виділення військово-технічної допомоги Україні, фактично очолила антипутінську коаліцію.

Я сподіваюся, що часи, коли в Європі розглядали компромісні варіанти завершення війни в Україні, минули, адже тепер лідери ЄС і країн – членів НАТО нарешті усвідомили, що будь-який сценарій миру, який не передбачає поразку РФ, є бомбою уповільненої дії не лише для Києва, а й для кожного з них.

Натомість Сполучені Штати  досі не ухвалили рішення щодо використання Україною  зброї американського виробництва для ударів по російській території. США не дозволяють цього через страх, що американська зброя, яка буде вражати цілі в Росії, може спровокувати ескалацію конфлікту.

Нинішні обмеження ставлять Україну в скрутне становище, оскільки ракети, які вражають мирні українські міста, часто випускаються над територією Росії літаками, які злітають з аеродромів усередині Росії. Те саме стосується російських ударних дронів. Вони залишають бази в Росії лише для того, щоб атакувати житлові будинки в Україні.

Наразі Україна наполегливо працює над розробкою власних ракет великої дальності. Але потрібен час, щоб вони були готові до широкого використання на полі бою. Водночас західна зброя довела свою ефективність під час ударів по російських військових базах на окупованій українській території – там дозволено використовувати як поставлені Сполученими Штатами ATACMS, так і крилаті ракети із Франції та Великої Британії.

Утім, якщо Росія не захоче сісти за стіл переговорів з урахуванням позиції України у цьому питанні, то я не виключаю, що США можуть переглянути свою позицію щодо заборони на використання зброї для ударів по території РФ. Річ у тім, що удари виключно українською зброєю вже завдали серйозних збитків країні-окупанту. Відповідно, Кремлю дають зрозуміти можливі сценарії для російської сторони у разі застосування американського озброєння.

Основні зусилля американської сторони направлені на те, щоб дати зрозуміти Кремлю, що не варто ескалювати конфлікт і затягувати війну.

Нагадаю, президент Володимир Зеленський вважає, що не можна забороняти Україні застосовувати західну зброю для ударів по Росії, тому що це частина захисту, а не напад.

 

Редакція може не погоджуватись з думкою автора

Читайте також:
На ЗСУ з місцевих бюджетів: Яку допомогу фронту запланували цьогоріч в обласних адміністраціях та Києві На ЗСУ з місцевих бюджетів: Яку допомогу фронту запланували цьогоріч в обласних адміністраціях та Києві
Збройовий гігант Northrop буде виробляти в Україні боєприпаси Збройовий гігант Northrop буде виробляти в Україні боєприпаси
Встановлено особу військового, якому відрізали голову на Донеччині Встановлено особу військового, якому відрізали голову на Донеччині
Зброя, яку передав Україні Захід, Зброя, яку передав Україні Захід, "у надійних руках": GI-TOC не знайшла доказів масової контрабанди