Втрати росіян: 6 2 3 9 9 0 (+1270)
USD
НБУ
41.09
Готівка
41.30
EUR
НБУ
45.59
Готівка
45.95

РФ знищила понад 60 тисяч гектарів українських лісів на суму 14 мільярдів

Водночас від лютого 2022 року зникло безвісти 97 українських лісників, підтверджена загибель ще 116
Джерело: відкриті джерела

Російські окупанти не лише масово вирубують ліси на захоплених територіях, але й просто нищать їх усіма можливими способами. За оцінкою Держлісагентства, внаслідок воєнних дій шкоди завдано майже 30% усіх лісів України. Про це йдеться в дослідженні NGL.media на основі супутникових знімків.

Аналіз знімків свідчить, що за два роки війни росіяни повністю знищили на окупованих ними територіях понад 60 тис. гектарів лісів – причому переважно там, де і раніше лісу було небагато.

За мінімальною оцінкою, сукупна вартість втраченого лісу перевищує 14 млрд гривень – це лише прямі збитки, тобто вартість деревини, яку можна було отримати з цих понад 60 тис. га. Ці збитки не враховують екологічних наслідків, ліквідація яких може обійтися значно дорожче. За даними Держлісагентства, від лютого 2022 року зникло безвісти 97 українських лісників, підтверджена загибель ще 116.

скріншот

В кінці грудня минулого року російський пропагандист Михайло Андронік опублікував у своєму Телеграм-каналі відео роботи військового мобільного лісопильного комплексу. NGL.media з допомогою експертів ГО "Лісові ініціативи і суспільство" змогли ідентифікувати місце розгортання мобільної лісопилки – це територія "Сєвєродонецького лісомисливського господарства". Підтвердив схожість і голова цього лісгоспу Сергій Сезоненко. Судячи з архіву погодних даних, відео Андроніка було знято незадовго до публікації – орієнтовно 9–15 грудня 2023 року.

Частину вирубаного лісу росіяни, очевидно, використовують для будівництва бліндажів та інших захисних укріплень. Проте частину цієї деревини окуповані лісгоспи відкрито виставляють на продаж.

"Росія є одним із найбільших експортерів деревини у світі. Якщо українська деревина із тимчасово окупованих територій потрапляє до них, то це компроментує увесь ринок. Ті, хто купує у росіян, тепер не може бути певний, що не придбав саме деревину незаконного походження", – коментує Дмитро Карабчук, засновник та виконавчий директор ГО "Лісові ініціативи і суспільство", координатора проєкту "Боротьба із незаконними рубками в Україні".

До 2022 найбільше російської деревини купували Китай, Узбекистан, Казахстан, Фінляндія та Німеччина. Після вторгнення росіян в Україну країни Європейського Союзу фактично заборонили імпорт російської деревини, що призвело до падіння усього російського експорту деревини на 35%. Самі росіяни очікувано пояснили таке падіння "внутрішнім рішенням, яке не має відношення до дій ЄС". Зараз головними покупцями є Туреччина, ОАЕ, Киргизія, Іран, Південна Корея та Китай.

Головним джерелом викидів  вуглекислого газу під час війни є не обстріли та снаряди чи певні вибухи, а лісові пожежі й використання пального. Експерти порахували, що від перших дев'яти місяців після вторгнення, фігурують такі цифри – використання близько 15 мільйонів літрів пального на день тільки з боку російських окупаційних військ. Водночас це абсолютно приблизна характеристика, яка не дає можливості остаточно розуміти весь об'єм викидів, і ця цифра не включає викиди української сторони.

Читайте також:
Латвія на початку 2025 року має намір провести міжнародний саміт "Коаліції дронів"
Португалія закликає ЄС почати підготовку до вступу України
Україна здобула два золота з дзюдо на Паралімпіаді-2024
У Києві зловмисники намагалися проникнути на об'єкт Міноборони