USD
НБУ
36.66
Готівка
37.35
EUR
НБУ
39.65
Готівка
40.65
Втрати орків: 3 3 5 1 1 0 (+1270)
USD
НБУ
36.66
Готівка
37.35
EUR
НБУ
39.65
Готівка
40.65

Мінекономіки пропонує підняти мінімальну зарплату майже на тисячу гривень

Мінфінансів очікує від Мініекономіки уточнений макропрогноз, щоб порахувати необхідні бюджетні видатки
гривні гроші

Фото ілюстративне

Джерело: Уніан

Влада обговорює розмір мінімалки на 2024 рік, Мінекономіки пропонує збільшити на 14%. Про це повідомила Федерація профспілок, посилаючись на перше засідання спільної робочої комісії з підготовки пропозицій щодо встановлення розміру мінімалки.

Мінекономіки вже надало Міністерству фінансів дані, згідно з якими розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у цінах квітня 2023 року склав 7782 грн.

У зв'язку з цим пропозиції на 2024 рік полягають в наступному:

  • збільшити розмір мінімальної заробітної плати – 7651 грн (зараз – 6700 грн);
  • збільшити розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду єдиної тарифної сітки – 3443 грн (зараз – 2893 грн).

На сьогодні Міністерство фінансів очікує від Міністерства економіки уточнений макропрогноз, щоб порахувати необхідні бюджетні видатки для забезпечення запропонованих розмірів мінімалки. Цю інформацію мають передати до 19 червня. 

Прогноз НБУ

Національний банк прогнозує, що середня номінальна зарплата в Україні у 2023 році зросте на 21,9%, а реальна (з урахуванням інфляції) – на 3,7%. Такі дані в НБУ оприлюднили в "Інфляційному звіті".

"Загалом після падіння в попередньому році у 2023 році очікується відновлення зростання реальних заробітних плат. Їх все ще стримуватиме високоінфляційне середовище, тоді як номінальні зарплати зростатимуть щороку двознаковими темпами", – йдеться в огляді.

За прогнозом регулятора, у 2023 році зростанню зарплати сприятимуть подальша адаптація реального сектора до роботи в умовах високих ризиків та досить м’яка фіскальна політика.

Надалі основним чинником стане збільшення попиту на робочу силу в умовах прискорення економічного зростання.

"Після повноцінного відкриття кордонів значній частині бізнесів доведеться конкурувати за робітників у тому числі і з закордонними роботодавцями, що стане вагомим чинником для подальшого зростання заробітних плат. У зв’язку з цим очікується зростання різниці в зарплатах для мобільної та маломобільної робочої сили", – йдеться в повідомленні.

Тому Нацбанк очікує, що у 2023 році заробітна плата зросте на 21,9%, а реальна (з урахуванням інфляції) – на 3,7%.

Додамо, що зростання зарплати НБУ очікує і в наступні роки.

Так, за прогнозами банку, у 2024 році номінальні зарплати зростуть на 19,2%, реальні – на 5,7%. А у 2025 році номінальні зарплати збільшаться на 12,4%, реальні – на 4,3%.

Новини за темою: Уряд заморозив до кінця 2023 року підвищення мінімальних зарплат вчителям

Зарплати у 2023 році

При цьому зазначається, що у виробничих секторах та секторах послуг номінальні зарплати знизилися. Вагомим чинником зменшення доходів у І кварталі 2023 року стало скорочення економічної активності через дефіцит електроенергії на початку кварталу.

За опитуванням НБУ, через перебої з енергопостачанням підприємства у І кварталі 2023 року оптимізували витрати, у тому числі на персонал, як через скорочення працівників, так і їх зарплат, у тому числі відповідно до фактично відпрацьованого робочого часу.

Натомість частина бізнесів підтримували своїх працівників у негрошовій формі, зокрема, відкрили "Пункти незламності" у своїх офісах для роботи чи відпочинку співробітників, додали в НБУ.

Зауважимо, що у 2023 році через обмеженість державного бюджету розміри мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму не зміняться. У 2023 році вони залишилися такими ж, як і в грудні 2022-го: мінімальна зарплата – 6700 грн, мінімальна пенсія за віком – 2093 грн, прожитковий мінімум – 2589 гривень.

Читайте також:
Міжнародні резерви України скорочуються: В НБУ пояснили причину Міжнародні резерви України скорочуються: В НБУ пояснили причину
Україна до кінця року очікує від МВФ щонайменше 900 млн доларів Україна до кінця року очікує від МВФ щонайменше 900 млн доларів
Розмір середньої зарплати для нарахування пенсій зменшився, – ПФУ Розмір середньої зарплати для нарахування пенсій зменшився, – ПФУ
Нацбанк суттєво збільшив продаж валюти Нацбанк суттєво збільшив продаж валюти