
Китайські військові можуть незабаром розгорнути надзвуковий безпілотник-шпигун. Такий дрон значно зміцнить здатність Китаю проводити розвідувальні операції, пише The Washington Post.
"Секретний документ Національного агентства геопросторової розвідки, про який раніше не повідомлялося, показує, що китайські військові роблять технологічні успіхи, які можуть допомогти їм націлитись на американські військові кораблі навколо Тайваню та військові бази в регіоні", – йдеться у матеріалі.
Так, у документі представлені супутникові знімки від 9 серпня, на яких видно два реактивних розвідувальних безпілотника WZ-8 на авіабазі в Східному Китаї, приблизно в 350 милях від Шанхая.
Також в оцінку Національного агентства геопросторової розвідки включені можливі траєкторії польоту безпілотника, а також двомоторного бомбардувальника H6-m Badger, що використовувався для його запуску. Після зльоту зі своєї авіабази військовий літак повинен був летіти до східного узбережжя Китаю, а потім випустити безпілотник-невидимку, який може увійти в повітряний простір Тайваню або Південної Кореї на висоті 100 тисяч футів і летіти в три рази швидше звуку.
Основне застосування безпілотника буде спрямоване не проти Тайваню, а проти США і їх військових баз у Тихому океані, сказав Чі Лі-Пін, директор відділу досліджень авіаційних систем в Національному інституті науки і технологій Чун-Шаня.
Чі додав, що зараз літак не призначений для завдання ударів, але зазначив, що модифікації можуть дозволити йому завдавати ударів в майбутньому.
"Його важко виявити і перехопити. Існуюча американська зброя "повітря-повітря" недостатньо хороша", – сказав він.
Дін Ченг, старший науковий співробітник Інституту політичних досліджень Потомака, уточнив, що розкриття інформації показує, що Китай розвиває здатність контролювати весь Індо-Тихоокеанський регіон.
"Це націлено не тільки на Сполучені Штати або Південну Корею. Японія повинна турбуватися про це. Індія повинна турбуватися про це. Вся Південно-Східна Азія повинна турбуватися про це", – зазначив Ченг.
Безпілотники WZ-8 є передовою системою спостереження, яка допоможе Китаю збирати картографічні дані в режимі реального часу для розробки стратегії або завдання ракетних ударів у ході можливого конфлікту. Пекін представив безпілотники WZ-8 у 2019 році, коли два вугільно-чорних літаки пройшли парадом над площею Тяньаньмень під час святкування 70-річчя створення Китайської Народної Республіки, керованої Комуністичною партією. Тоді мало хто з аналітиків вважав дрони повністю функціональними.
У Нью-Йорку виявили секретне відділення "поліції" Китаю
Напередодні ФБР заарештувало двох китайських агентів, а Федеральна прокуратура звинуватила десятки інших у тому, що вони змушували замовкнути і переслідували дисидентів у Сполучених Штатах, а деякі навіть керували "неоголошеною поліцейською дільницею" в Нью-Йорку. Про це пише ABC News.
"У понеділок ФБР оприлюднило те, що, за їх словами, є свідченням розширення шпигунської та охоронної діяльності китайського уряду на території США. Міністерство юстиції оголосило про три випадки, що свідчать про нахабні дії Китаю всередині Сполучених Штатів Америки після суперечки про повітряну кулю шпигуна", – йдеться в повідомленні.
За словами Джона Марзуллі, представника прокурора США у Східному окрузі Нью-Йорка, двох людей, причетних до незаконної поліцейської операції в китайському кварталі, заарештували і як очікується, вони постануть перед Федеральним судом у Нью-Йорку.
Підсудні нібито керували "незадекларованою поліцейською дільницею" на Мангеттені.
"Це переслідування свідчить про кричуще порушення китайським урядом суверенітету нашої країни шляхом створення секретної поліцейської дільниці в центрі Нью-Йорка", – заявив головний прокурор Брукліна Бреон Пірс.
Міністерство юстиції також висунуло звинувачення проти 34 членів спеціалізованого підрозділу у Китаї. На думку чиновників Сполучених Штатів, підрозділ, який перебуває у віданні китайської національної поліції або Міністерства громадської безпеки, нібито створив підроблені облікові записи в соціальних мережах, у тому числі в Twitter для переслідування китайських дисидентів у США та просування пропаганди з Китаю.
Історія з розвідувальною кулею
Розвідувальна куля вперше увійшла в повітряний простір США над Аляскою 28 січня. Військові довгий час не хотіли збивати кулю – вона знаходилася вище за повітряні коридори, які використовує цивільна авіація, і в повітрі небезпеки не представляла. А от у разі падіння уламків на землю хто-небудь міг постраждати.
Все ж таки в суботу, 4 лютого, дирижабль збили над Атлантикою біля берегів штату Південна Кароліна. Пекін визнав, що це справді його куля. Але в Китаї вказали, що це ніякий не розвідник, а мирний метеорологічний зонд, що відхилився від курсу через погану погоду. Однак Вашингтон все одно вважає, що його політ став порушенням американського суверенітету.
Водолази прочісували дно, щоб зібрати максимальну кількість уламків та вивчити технічні можливості та призначення кулі. За даними ВМС США, у підйомі уламків беруть участь два судна, одне з яких оснащене потужним краном для важких вантажів. Також для пошуку уламків використовуються підводні апарати.
А тим часом Китай визнав, що зараз у повітрі перебуває ще одна повітряна куля, яка теж нібито цивільна і збилася з курсу. Збройні сили Колумбії повідомили, що спостерігали цю кулю у своєму повітряному просторі 3 лютого.
Китайська повітряна куля – частина масштабної шпигунської програми
Збита у США повітряна куля є частиною великої програми повітряного спостереження Китаю. На думку Вашингтона, дирижабль використовувався для збору розвідувальної інформації, пише The Washington Post.
За повідомленням видання, розвідслужба Сполучених Штатів вже встановила зв'язок дирижабля з широкою програмою збору розвідданих, яку направляє Народна визвольна армія. Програма управляється з острова Хайнань у Південно-Китайському морі. Самі аеростати виробляє приватна компанія.
Хоча аналогічні можливості мають китайські супутники-шпигуни, повітряні кулі мають ряд переваг. Дирижаблі набагато дешевші у виробництві і запуску. Вони оснащені цифровими камерами високої роздільної здатності та можуть затримуватися над ціллю набагато довше. І керувати ними можна дистанційно.
"Те, що зробили китайці, – це використали неймовірно стару технологію і по суті поєднали її з сучасними засобами зв’язку та спостереження", – пише видання з посиланням на американського чиновника.
The Washington Post додає, що на підставі аналогічних інцидентів офіційний Вашингтон вже дійшов висновку про неодноразове використання дирижаблів у зборі розвідданих в усьому світі. Подібні повітряні кулі були майже над усіма континентами. З 2018 року Китай запустив десятки таких повітряних куль – дирижаблі помічали на п'яти континентах. Серед країн, якими цікавився Китай, – Японія, Індія, В'єтнам, Тайвань, Філіппіни.