
Лікарі Великої Британії провели новаторську процедуру ЕКЗ, в результаті якої на світ з'явилися перші діти, зачаті від трьох батьків. Про це пише The Guardian.
Лікарі розповіли, що у такий спосіб народилися щонайменше п'ять малюків. Однак точну цифру назвати відмовились.
Деталі новаторського методу
Цей метод називається мітохондріальне донорство (MDT). Під час нього використовуються тканини із яйцеклітин здорових жінок-донорів для створення ембріонів ЕКЗ без шкідливих мутацій.
При цьому понад 99,8% ДНК немовлят походить від матері та батька і лише близько 0,1 відсотка від третьої жінки-донора.
Для чого потрібні троє батьків?
Мітохондрії – це одні з найбільших органел (структурних одиниць) клітини, так звані "енергетичні станції", які продукують енергію. Близько 90% усієї енергії – це заслуга дихального ланцюга мітохондрій. Мітохондріальна ДНК успадковується виключно по материнській лінії, передається з покоління в покоління жінками, вона містить близько 5% від всієї ДНК людського геному. Відповідно, генетичні захворювання частково передаються саме через мітохондрії.
Мітохондріальні захворювання, яких на сьогодні налічується близько 200, можуть призвести до численних проблем з серцем, кишковиком, печінкою, численними офтальмологічними проблемами, призводити до діабету, епілепсії та багатьох інших важких хвороб. При цьому вони можуть проявитися як у дитинстві, так і у дорослому віці.
Тож вчені, у випадку виявлення мітохондріальних захворювань у яйцеклітинах матері, заміщають їх здоровою тканиною донорів.
Нагадаємо, депутат від "Слуги народу" Олександр Дануца зареєстрував законопроєкт, яким передбачається вирощування дітей у "штучній матці".
Згідно з документом, дозволяється розвиток ембріонів та виношування плодів людини із застосуванням методу ектогенезу (у штучному середовищі поза межами людського тіла) у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.