
Керівництво КНР все частіше забороняє громадянам та іноземним бізнесменам залишати свою країну, хоча влада заявляє, що країна відкрита для бізнесу після трьох років жорстких обмежень, запроваджених у зв'язку з пандемією коронавірусу, пише Reuters.
За даними звіту правозахисної групи Safeguard Defenders, чимало китайців та іноземців опинилися в пастці через заборону на виїзд. Так, аналіз медійників виявив очевидний сплеск судових справ, пов'язаних з такими заборонами в останні роки.
"Відколи Сі Цзіньпін прийшов до влади у 2012 році, Китай розширив правове поле для заборон на виїзд і все частіше застосовує їх, іноді без законних підстав", – йдеться у звіті.
Зокрема, з 2018 року з'явилося щонайменше п'ять нових чи змінених китайських законів щодо заборони виїзду, нині таких 15. Торік правозахисники виявили 128 випадків заборони на виїзд іноземців у період з 1995-го по 2019 рік, у тому числі 29 – американцям і 44 – канадцям.
"Увага до заборон на виїзд з'явилася на тлі зростання напруженості у відносинах між КНР і США через суперечки у сфері торгівлі та безпеки. Це контрастує з повідомленням Пекіна про те, що країна відкривається для закордонних інвестицій і подорожей, виходячи з ізоляції одних із найжорсткіших у світі обмежень через пандемію коронавірусу", – пише видання.
Журналісти провели аналіз записів про заборону на виїзд з бази даних Верховного суду Китаю і виявили восьмикратне збільшення кількості справ, у яких згадують такі заборони в період між 2016-м і 2022 роками. Крім того, минулого тижня Пекін посилив свій закон про боротьбу зі шпигунством, дозволивши запроваджувати заборону на виїзд будь-кому, китайцю чи іноземцю, який перебуває під слідством.
Більшість справ у базі даних, що стосуються заборони на виїзд, є адміністративними, а не кримінальними. Водночас немає жодної справи, пов'язаної з іноземцями або політично чутливими підривними діями чи питаннями національної безпеки.
Натомість у Міністерстві громадської безпеки Китаю не відповіли на запити ЗМІ прокоментувати заборони на виїзд із країни, в тому числі на питання про те, скільки осіб, включаючи іноземців, підпадають під цю заборону. Одна людина, якій не дозволили виїхати з КНР цього року, – сінгапурський керівник американської компанії Mintz Group, який займається проведенням комплексних перевірок.
Для порівняння, Сполучені Штати і Євросоюз запроваджують заборону на в'їзд деяким підозрюваним у кримінальних злочинах, але, як правило, не за цивільними позовами.
До речі, Китай звинувачують у шпигунстві. ФБР заарештувало двох китайських агентів, а Федеральна прокуратура звинуватила десятки інших у тому, що вони змушували замовкнути і переслідували дисидентів у США, а деякі навіть керували "неоголошеною поліцейською дільницею" в Нью-Йорку.
Тим часом китайські військові можуть незабаром розгорнути надзвуковий безпілотник-шпигун. Такий дрон значно зміцнить здатність Китаю проводити розвідувальні операції.