
Європейські короткострокові ціни на природний газ можуть ненадовго впасти нижче нуля цього літа, якщо млявий попит не наздожене зростаючу пропозицію, пише Bloomberg.
За словами трейдерів, на щорічному енергетичному ярмарку E-World в Ессені (Німеччина) таке явище, коли виробники фактично платять комусь за те, щоб той забрав їхній газ, виглядає все більш імовірною, оскільки ціни впали до докризових рівнів.
"Такого не траплялося з жовтня 2006 року, коли внутрішньоденні ціни у Великій Британії ненадовго впали нижче нуля після відкриття нового газопроводу за сприятливих погодних умов.
Зараз діють схожі фактори: ціни падають, оскільки запаси швидко заповнюються, споживання різко зростає, а вітрова та сонячна енергія виробляється потужно. Ринки країн з обмеженими запасами газу, таких як Британія, мають більше шансів досягти нульової позначки", – пише агентство.
"Окремі регіональні ринки газу в Європі можуть піти в мінус, коли у вас є години і дні з відновлюваним виробництвом", – сказав в інтерв'ю віцепрезидент з питань торгівлі газом та оптимізації нафтової компанії Equinor ASA Педер Бьорланд.
Європейські запаси газу перевищують сезонні норми і заповнені приблизно на 66%, і дехто очікує, що сховища будуть заповнені вже в серпні, задовго до початку опалювального сезону.
Водночас низькі ціни ще не відновили промисловий попит, і деякі покупці відкладають закупівлі газу до подальшого падіння ринкових цін.
"Якщо так піде і надалі, то ми будемо заповнені досить рано влітку – у вересні або жовтні, а далі все залежатиме від того, наскільки рано почнеться зима", – сказав головний виконавчий директор швейцарської торгової компанії MET International Дьордь Варга.
Європейський еталон впав майже до 26 євро (28 доларів) за мегават-годину в четвер.
Скільки газу було видобуто у 2022 році в Україні
Минулого року Україна видобула близько 18,5 млрд куб м природного газу. Якщо порівняти із 2021-м – то видобуток газу скоротився на 6% – з 19,8 до 18,5 млрд куб м. Це найнижче значення видобутку за останні 20 років. Основна причина – війна. Адже частина родовищ розташована на територіях, де велись активні бойові дії, наприклад, у Харківській області, або тимчасово окуповані російськими військами.
Тим часом у Європі з'явився новий орієнтир для зрідженого природного газу (ЗПГ), який, як сподіваються регулюючі органи, допоможе ринку позбутися різких стрибків цін, що спостерігалися минулого року.