Військові НАТО зазнали поранень у Косово під час зіткнень з сербами-протестувальниками напередодні, 29 травня. Про це інформує Reuters.
За даними видання, близько 25 миротворців НАТО, які захищали три ратуші на півночі Косова, були поранені під час зіткнень з сербами-протестувальниками. Зокрема, останні у Звечані застосували проти солдатів НАТО сльозогінний газ та світлошумові гранати.
Миротворча місія KFOR (миротворча місія НАТО в Косово, – ред.) вже засудила насильство.
"Під час протидії найактивнішим маргіналам кілька військовослужбовців італійського та угорського контингенту KFOR зазнали неспровокованих нападів й отримали травми з переломами та опіками внаслідок вибуху запальних пристроїв", – йдеться у повідомленні.
Так, міністр оборони Угорщини Крістоф Салай-Бобровницький заявив, що семеро угорських солдатів отримали серйозні поранення.
Що говорять сторони конфлікту
Президент Сербії Олександр Вучич заявив, що 52 серби зазнали поранень, троє з них серйозні. Також він звинуватив у "створенні напруженості" прем'єр-міністра Косова Альбіна Курті та закликав сербів у Косові уникати зіткнень із солдатами НАТО.
А президентка Косово Вьоса Османі звинуватила Вучича у дестабілізації ситуації в країні.
"Сербські незаконні структури, перетворені на злочинні угруповання, напали на косовську поліцію, офіцерів KFOR та журналістів. Ті, хто виконує накази Вучича щодо дестабілізації ситуації на півночі Косова, мають постати перед судом", – сказала вона.
Що передувало?
Напружена ситуація склалася після суперечливих виборів у Косово 23 квітня, де перемогу здобули етнічні албанці. Тоді етнічні серби здебільшого бойкотували вибори і заявили, що вважають їхній результат нелегітимним.
Річ у тому, що серби, які становлять переважну більшість на півночі Косова, так і не прийняли проголошену у 2008 році незалежність цієї території від Сербії та як і раніше вважають Белград своєю столицею.
А тому після виборів серби вийшли на мітинги з вимогою, щоб уряд Косова відсторонив новообраних мерів від посад і дозволив місцевим адміністраціям, які фінансує Белград, відновити свою роботу.
Однак згодом косовська поліція, заявивши, що допомагає новообраним мерам розпочати роботу, почала розганяти етнічних сербів з мітингів за допомогою сльозогінного газу. У відповідь на це офіційний Белград звинуватив Косово в ескалації.
Пізніше, 27 травня, підрозділи Збройних сил Сербії почали розгортати армію біля кордону з Косовом і Метохією. Тоді ситуацію в Косово й Метохії називали "дуже складною". Про це заявляв міністр оборони Сербії Мілош Вучевич, писали сербські ЗМІ.
"Ми не граємо у війну, але червоні лінії Сербії відомі. Нині триває розгортання подій відповідно до поточної ситуації", – зазначив Вучевич.
Міністр уточнив, що сербські військові підрозділи залишатимуться на позиціях до подальшого розпорядження.
Новини за темою: Росія розпалює конфлікт між Косово та Сербією через невдачі у війні проти України