В Україні за три роки сума штрафів, яку Державна податкова служба (ДПС) наклала за невикористання касових апаратів (ПРРО/РРО), перевищила 2 млрд гривень. Про це повідомляє платформа відкритих даних Опендатабот.
Кількість перевірок зменшилася після початку повномасштабної війни, але сума штрафів за ПРРО/РРО збільшується. У 2022 році в середньому на місяць кількість перевірок зменшилася з 2230 до 1860. У 2023-му – кількість зросла на 6%, проте їх все ще менше, ніж до початку повномасштабної війни.
У 2021 році ДПС за результатами перевірок наклала 30 тис. штрафів на суму 540,8 млн гривень. А торік було накладено майже 23 тис. штрафів на загальну суму понад 1,3 млрд гривень.
"Таке зростання загальної суми пов’язано із тим, що з 1 січня 2022 року розмір штрафів збільшився у 10 разів. За перше виявлене порушення замість 10% від чека штрафували на 100%, за повторне – замість 50% від чека – на 150%", – пояснюється на платформі.
В Опендатабот також з'ясували, що кількість ПРРО за три роки з моменту введення закону зросла у шість разів. Якщо на початку 2021 року лише одна п'ята припадала на програмні каси, напередодні війни ПРРО та РРО зрівняли рахунки, то вже у травні 2023-го – кількість ПРРО на 29% більше за звичні каси.
Закон про обов’язкові касові апарати
Закон про обов’язкові касові апарати для ФОПів набув чинності 1 січня 2021 року. Проте через численні протести Верховна Рада подовжила перехідний період для підприємців на рік.
На початку повномасштабного вторгнення влада задля збереження бізнесу заборонила штрафувати підприємців за невикористання ПРРО/РРО, окрім випадків, що стосуються підакцизних товарів. Проте вже з липня 2023 року цей мораторій може бути скасовано в разі, якщо Верховна Рада ухвалить законопроєкт №8401.
В Україні зареєстровано понад 3,3 млн ФОПів і компаній, більш як 340 тис. із них працюють за спрощеною системою оподаткування.
Закриття ФОПів і компаній з початку війни
На початок квітня 2023 року кількість зареєстрованих ФОПів в Україні становить майже 2 млн, а компаній – понад 1,2 мільйона.
Зазначається, що закриті ФОПи за цей рік були повністю компенсовані новими відкритими справами. А кількість новозареєстрованих компаній у 5,6 раза перекриває чисельність бізнесів, що припинили роботу.
Незважаючи на всі кризи, викликані бойовими діями і масовими блекаутами, перший рік повномасштабної війни не став рекордним за кількістю закритих справ. Станом на початок квітня 2023 року під час війни було закрито 203 921 ФОП. У попередні роки в середньому в Україні закривалося 260 тисяч ФОПів на рік.