Візит французького президента Еммануеля Макрона до Китаю і його висловлювання про позицію ЄС щодо Тайваню викликали жорстку критику з боку союзників. Деякі з них вважають, що заяви лідера Франції можуть зашкодити відносинам Європи і США.
Минулого тижня Макрон здійснив гучний візит до Китаю, де провів зустріч із лідером КНР Сі Цзіньпіном. Після своєї поїздки президент Франції дав скандальне інтерв'ю, в якому заявив, що Європі слід дистанціюватися від напруженості, що назріває між США і Китаєм через Тайвань, а також зменшити залежність від Штатів.
Дипломати та законодавці у США, а також у Центральній та Східній Європі розкритикували Макрона за його м'якість щодо Пекіна та тривожну критику Сполучених Штатів, особливо з огляду на те, що Вашингтон був непохитним прихильником Європи, коли вона боролася з наслідками російського вторгнення в Україну.
Поїздка також викликала занепокоєння в деяких колах через те, що президента Франції супроводжувала велика делегація бізнес-лідерів, а також через оголошення про прибуткову угоду між КНР і французьким виробником літаків Airbus.
Як відреагували в Європі та США?
Американський сенатор-республіканець Марко Рубіо заявив, що "якщо Макрон говорить від імені всієї Європи, а їхня позиція нині така, що вони не збираються обирати чийсь бік між США та Китаєм через Тайвань, то, можливо, тоді й нам не варто ставати на чийсь бік... і нехай ЄС сам опікується Україною".
Однак пізніше Білий дім применшив полеміку, заявивши, що Сполучені Штати мають "приголомшливі двосторонні відносини" з Францією.
Водночас двоє високопоставлених дипломатів Євросоюзу вважають, що коментарі Макрона можуть зашкодити як Європі, так і відносинам України зі США і ускладнять вироблення єдиної позиції ЄС щодо Пекіна.
"Це не перемога ні для кого, крім Сі", – сказав один із дипломатів.
Крім того, по Макрону різко пройшлися і в Литві. У Сеймі країни звинуватили французького президента в "геополітичній сліпоті" і діях, що "суперечать стратегічним інтересам Євросоюзу і НАТО".
Як відомо, це не перший випадок, коли Макрон піддається різкій критиці з боку союзників. Наприклад, раніше президент Франції заявив, що Москву не має бути "принижено" в жодній мирній угоді щодо України і наполягав на гарантіях безпеки для Кремля в рамках переговорів про припинення війни.