
Росія денонсує Договір про звичайні збройні сили в Європі, який підписала у 1990 році в Парижі та з якого вийшла у 2015-му. Відповідне розпорядження президент РФ видав у середу, 10 травня.
Також цим же розпорядженням Путін призначив заступника глави МЗС РФ Сергія Рябкова своїм представником при розгляді питання про денонсацію в Держдумі та Раді Федерації.
Що це за договір?
Договір про звичайні збройні сили в Європі був підписаний у 1990 році країнами – членами НАТО та Варшавського пакту. Договір набрав чинності у 1992 році та встановлював рівновагу звичайних збройних сил країн-учасниць на нижчому рівні та обмежував можливості розміщення звичайних озброєнь уздовж лінії зіткнення між тоді ворожими блоками.
Цей договір також встановив кількісні обмеження на ряд категорій звичайних (неядерних і не ракетних) озброєнь, які країни-учасниці мали право розташовувати на своїй території чи її регіонах.
Фактично метою договору було усунення військових передумов для розв’язання широкомасштабної війни, у тому числі раптового воєнного нападу і ведення масованих наступальних дій між європейськими державами або групами держав.
Цей документ поширювався на 30 держав: Азербайджан, Бельгію, Білорусь, Болгарію, Велику Британію, Вірменію, Грецію, Грузію, Данію, Ісландію, Іспанію, Італію, Казахстан, Канаду, Люксембург, Молдову Нідерланди, Німеччину, Норвегію, Польщу, Португалію, Росію, Румунію, Словаччину, США, Туреччину, Угорщину, Україну, Францію, Чехію.
Чому РФ вийшла з нього?
Росія призупинила участь в договорі ще у 2007 році на знак протесту проти розширення НАТО на Схід, яке критикувала Москва. Однак ще тоді Кремль брав участь в засіданнях спільної консультативної групи.
А от в березні 2015-го РФ повністю з нього вийшла. Тоді ж Москва заявила, що не братиме участі у засіданнях групи за договором і попросила представляти її інтереси там Білорусь. Водночас тоді в МЗС РФ заявили, що не відмовляться від діалогу про контроль за звичайними озброєннями в Європі.