
Служба безпеки України повідомила про підозру ще двом керівникам облгазів в корупційній схемі підсанкційного олігарха Дмитра Фірташа і топменеджменту підконтрольних йому компаній. Про це інформує пресслужба СБУ.
"Під час проведення комплексних заходів задокументовано злочинну діяльність ще двох посадовців, які причетні до розкрадання блакитного палива із газотранспортної системи України", – йдеться в повідомленні Служби безпеки України.
За даними слідства, фігурантами є голови правлінь АТ "Івано-Франківськгаз" і АТ "Сумигаз".
На підставі зібраної доказової бази керівникам окремих облгазів обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою або внесення відповідної застави, зокрема АТ "Закарпатгаз" - 169 млн грн, АТ "Хмельницькгаз" – 228 млн грн, АТ "Вінницягаз" – 186 млн грн, АТ "Львівгаз" – 155 млн грн та АТ "Дніпропетровськгаз" – 160 млн гривень.
У Group DF спростовують усі звинувачення
DF "категорично спростовує всі звинувачення", висунуті Службою безпеки України та Бюро економічної безпеки (БЕБ) проти бізнесів, топменеджерів та акціонера групи Дмитра Фірташа. Про це повідомили в пресслужбі компанії.
Так, Група заявила про безпідставність та неспроможність висунутих звинувачень, оприлюднених сьогодні, 15 травня, у матеріалах СБУ.
"Серія обшуків на підприємствах Групи, кримінальні справи, підозри та безпідставні звинувачення, про які повідомили в СБУ, не мають під собою юридичного підґрунтя і є частиною корупційного тиску на бізнес-групи. Ми вважаємо, що країна, яка сьогодні бореться за європейські цінності на передовій, не може допустити того, щоб скотитися в епоху більшовицького воєнного комунізму та займатися незаконною експропріацією бізнесу", – йдеться у заяві.
Також у компанії пообіцяли відстоювати інтереси бізнесів, персоналу та акціонера Фірташа в українських і міжнародних судах й "довести свою правоту".
Що передувало
Служба безпеки спільно з БЕБ викрила масштабну схему розкрадання блакитного палива із газотранспортної системи України. До організації оборудки причетні підсанкційний олігарх Дмитро Фірташ і топменеджмент підконтрольних йому компаній. Серед них керівники "Регіональної Газової Компанії" (РГК), яка фактично управляє 20 міськ- та облгазами, що становить 70% всіх газорозподільних мереж України. Про це інформує пресцентр СБУ.
"За даними судово-економічної експертизи, лише протягом 2021 року незаконна діяльність фігурантів завдала державі збитків у понад 4,2 млрд гривень. При цьому загальна сума шкоди, за попередніми оцінками, протягом 2016–2022 років може становити понад 18 млрд гривень", – йдеться в повідомленні.
Як свідчать матеріали слідства, посадовці "облгазів Фірташа" розкрадали понад 70% коштів, які передбачалися на закупівлю блакитного палива. Фактично, йдеться про привласнення грошей звичайних українців, які оплачували комунальні платежі.
Схема полягала у тому, що облгази, підконтрольні Фірташу, "купували" паливо у підконтрольної йому ж компанії. Але в реальності отримували не більше 30% від проплаченого обсягу газу.
Дефіцит, який утворювався через цю махінацію, покривали коштом блакитного палива, що знаходилось у державній власності, – облгази просто відбирали "недоотримане" паливо із газотранспортної системи України.
При цьому державі за це майже не платили, посилаючись на "відсутність коштів". За наявними даними, облгази Фірташа сплатили державному оператору української ГТС в середньому 30% від загальної вартості відібраного газу.
Надалі фігуранти виводили гроші у тінь через мережу підконтрольних олігарху комерційних структур. Із року в рік вони нарощували завдані державі збитки.
У межах кримінального провадження правоохоронці провели обшуки в офісах та за місцями проживання організаторів злочинної схеми.
На підставі зібраних доказів Фірташу, двом керівникам ТОВ "РГК", керівнику ТОВ "Йе Енергія" і п’ятьом очільникам облгазів повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах організованою групою, легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом).
З них – п’ятьом фігурантам підозри повідомлено заочно, оскільки вони переховуються від правосуддя за кордоном. Наразі вирішується питання щодо оголошення їх у міжнародний розшук.