
Центр "Досьє" опублікував матеріал про те, як влаштована бізнес-імперія керівника ПВК "Вагнера" Євгенія Пригожина, чиї найманці зараз продовжують штурмувати українські позиції на Донбасі, зокрема, в Бахмуті. У розпорядженні журналістів опинилися понад мільйон документів структур Пригожина, доступ до яких на початку осені 2022 року отримали невідомі хакери.
Що журналісти дізнались з отриманих документів?
До складу бізнес-імперії Пригожина входять дуже різноманітні проєкти. Окрім групи компаній "Конкорд" та ПВК "Вагнера" це і шкільне харчування, будівництво, готельний бізнес, торгівля шоколадом, медіабізнес, видобуток золота, алмазів, нафти та інших корисних копалин, міжнародний політичний консалтинг, м'ясокомбінат в африканських джунглях, автомийка тощо.
Всі структури Пригожина пов'язані одна з одною. Наприклад, поранені вагнерівці лікуються та приходять до тями на базі відпочинку в Геленджику, чиновники Міноборони отримують карти на знижку в Єлисіївський магазин, "тролі" працюють у побудованій компаніями Пригожина будівлі тощо.
Те саме і з виборами: одні й ті ж політтехнологи відпрацьовують замовлення у Санкт-Петербурзі, Москві, Тулі, Києві, Тріполі, Мапуті та Кейптауні. Співробітників регулярно перекидають із проєкту на проєкт.
Саме через таку структуру санкції проти проєктів Пригожина, як стверджується у розслідуванні, погано працюють.
"Фабрика тролів"
За оцінками колишніх співробітників, на "Фабриці тролів" працює близько 400 співробітників, з яких понад 30 займаються лише написанням коментарів на сайтах ЗМІ, ще близько 30 людей пишуть коментарі на YouTube.
Крім "Фабрики" співробітники Пригожина займаються й іншими інтернет-проєктами, так званими спецзадачами. Наприклад, кампаніями в інтернеті проти губернатора Санкт-Петербурга Олександра Бєглова чи зятя глави МЗС Росії Сергія Лаврова.
В архіві зустрічаються згадки про оплату публікацій, ретвітів та лайків у блогерів-тисячників та пабліків у Twitter та Telegram.
Приблизний бюджет "Фабрики тролів" у 2022 році становив 70–100 млн рублів на місяць без урахування "спецзадач".
Пригожин також активно співпрацював і, судячи зі всього, продовжує співпрацювати з російськими "військкорами".
Зокрема, називаються імена Юрія Подоляки, Владлена Татарського (він же Максим Фомін), а також Михаїла Звінчука (він же "Рибар"). Останній кілька років тому прийшов на роботу в офіс "Фабрики тролів" та активно просував свій канал за її рахунок.
У бюджетах співробітників Пригожина закладено й платні публікації у ЗМІ – від невеликих видань до "Літературної газети" та "Комерсанта".
Як наймають на роботу до структур Пригожина?
Всім потенційним співробітникам, як стверджується, навіть якщо вони працюватимуть у ресторанах, проводять обов'язковий двогодинний допит на поліграфі "Діана-07". Його мета – виявляти потенційно нелояльних чи небезпечних для Пригожина людей.
Раніше
Вчора, 19 березня, група невідомих озброєних людей напала на китайську золоту копальню в Центральноафриканській Республіці. Внаслідок чого було вбито дев’ятьох громадян Китаю, ще двоє осіб отримали поранення. У вбивстві громадян Китаю ЗМІ підозрюють найманців з групи "Вагнера".