
Німеччина розглядає низку проєктів у сфері виробництва та транспортування водню. Серед них – можлива модернізація української ГТС для транспортування водню, повідомляє пресслужба Міненерго.
Наскільки реально модернізувати нашу ГТС під водень
Насправді абсолютно реально. Більш того, "Нафтогаз", "Укртрансгаз" і оператор ГТС вже доволі тривалий час вивчають це питання. Й до того ж ми маємо всі шанси стати одними з ключових гравців на світовому ринку водню. У нас є газосховища, що посідають третє місце у світі за своїми обсягами. Якщо їх вдасться модернізувати під водень – то наша країна зможе увійти до переліку головних операторів ринку водню.
Тому НАК "Нафтогаз України" ще влітку минулого року заявляв про наміри стати найбільшим виробником водню в країні.
"Нафтогаз" залишає за собою амбіцію стати найбільшим виробником водню в Україні. Минулого року в нас було дуже багато роботи, пов’язаної з розвитком водневої економіки. У світі цей напрям залишається перспективним: зависока ціна на газ у світі стимулює розвиток водневих проєктів", – заявляв тодішній радник голови правління "Нафтогазу" з питань розвитку низьковуглецевих бізнесів та зеленого курсу ЄС Олексій Рябчин.
Оператор ГТС також активно вивчає можливість використання трубопроводу як для транспортування суміші водню з газом, так і для чистого водню.
А в "Укртрансгазі" говорять про те, що вивчають способи зберігання водню – чи у наявних газосховищах, чи у нових сховищах, які потрібно буде побудувати.
"Окрім того, ми повинні аналізувати промислову безпеку, необхідну нормативно-правову базу, географію логістичних коридорів, вплив водню на фізичний стан сховищ", – розповів начальник технічного Департаменту АТ "Укртрансгаз" Роман Малютін.
Скільки Україна може виробляти водню
Для цього у нас є всі можливості. Адже в Україні є ГЕС, які можуть виробляти "зелений водень". Про свою готовність реалізувати проєкт з електролізного виробництва водню потужністю 1 МВт вже заявляли представники Дніпровської ГЕС.
В цілому, за оцінками НАНУ, загальний потенціал середньорічного виробництва "зеленого водню" в нашій державі становить близько 505 млрд кубометрів. За прогнозами, за умови сприятливої державної політики Україна здатна виробляти до 5 млрд кубометрів протягом наступних десятиліть.
Відповідно, Україна зможе не тільки виробляти водень для власних енергетичних потреб, але й експортувати його в Євросоюз.
Зацікавленість Німеччини
Те, що Німеччина висловлює величезну зацікавленість у модернізації української ГТС під водень, цілком зрозуміла. Адже країна активно переходить на альтернативні джерела енергії. Так, восени 2022 року стало відомо, що країна використовуватиме перші у світі потяги, які на 100% рухаються на електроенергії, що виробляється воднем.
Такий потяг у середньому може проїхати приблизно тисячу кілометрів без дозаправки.
А на початку березня цього року канцлер Олаф Шольц заявив, що у Німеччині розпочнеться побудова газових водневих електростанцій. Орієнтовна потужність нових станцій сягатиме 17–21 гігават.