USD
НБУ
39.59
Готівка
39.85
EUR
НБУ
42.26
Готівка
42.90
Втрати орків: 4 6 2 9 8 0 (+1040)
USD
НБУ
39.59
Готівка
39.85
EUR
НБУ
42.26
Готівка
42.90

Забезпечення житлом постраждалих внаслідок війни: Уряд запускає платформу

Кількість зруйнованих чи пошкоджених об’єктів в Україні сягає понад 170 тисяч
зруйноване житло війна

Зруйнований будинок внаслідок атаки росіян

Джерело: відкриті джерела

Вчора, 25 січня, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців підписали Меморандум про співробітництво. Про це повідомляє урядовий портал.

Меморандум передбачає запуск платформи "Україна – наш дім" (Ukraine is Home), метою якої є полегшення доступу до рішень з відбудови житла для людей, чиї будинки були пошкоджені або зруйновані під час війни.

Зазначається, що нова платформа дозволить поєднати гуманітарні програми з проведення екстрених ремонтів та відбудови житла з поточними планами та програмами відновлення уряду, що реалізуються за підтримки міжнародних фінансових інституцій. 

Станом на осінь 2022 року понад 2,4 мільйона українців мають пошкоджене чи зруйноване житло. Кількість зруйнованих чи пошкоджених об’єктів сягає понад 170 тисяч. Такі масштаби потребують системних рішень із забезпечення постраждалих житлом.

"На основі реєстру пошкодженого майна та інших цифрових рішень, які розробляє та запускає Мінвідновлення, Мінцифри, наші міжнародні партнери та громадськість для прозорої та підзвітної відбудови, ми запускаємо спільну платформу з УВКБ ООН", – йдеться в повідомленні

В уряді відзначають, що цей інструмент дозволить міжнародним партнерам, бізнесу, гуманітарним організаціям, донорам та МФО інтегрувати інформацію про пошкодження, затребувану та надану допомогу для відновлення та забезпечення житлом. 

Крім того, меморандум передбачає співпрацю в розробці цифрового управління відбудовою, яке полегшить оцінку пошкоджень та виокремлення потреб для відбудови. 

Також сторони розглянуть можливість створення віртуальної та фізичної мережі реконструкційних хабів у стратегічних місцях. Їх мета – консолідація, зберігання, розподіл та управління будівельними матеріалами, необхідними для ремонту та відбудови пошкодженого житлового фонду. 

Списання кредитів на житло

1 грудня Верховна Рада дозволила списання кредитів на житло та авто, яке було пошкоджено або зруйновано під час війни. За прийняття законопроєкту №7441-1 в другому читанні проголосували 265 депутатів при мінімально необхідних 226. Про це повідомив народний депутат, заступник голови комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі.

Призупинення виплат по кредитах можливе, якщо фізособи – позичальники кредитів на рухоме/нерухоме майно, яке через війну:

а) опинилося на тимчасово окупованій території або на території активних бойових дій;

б) пошкоджене або знищене внаслідок воєнних дій за наявності підтверджуючих документів.

Також передбачається списання (прощення) кредиту на житло:

На списання заборгованості мають право позичальники, у яких:

  • нерухомість знищена внаслідок війни.

До другого читання прибрали обмеження щодо площі нерухомого майна (квартира, житловий будинок). Але воно повинно станом на 23 лютого 2022 року бути єдиним місцем проживання сім’ї позичальника:

  • станом на 23 лютого відсутня прострочена заборгованість за таким договором;
  • метою отримання кредиту згідно з договором є придбання, реконструкція чи будівництво такого нерухомого майна, або придбання такого автомобіля.

Кредитор у такому випадку отримує право на компенсацію громадянам України за майно, знищене внаслідок збройної агресії РФ.

Розмір такої компенсації не може перевищувати основної суми кредиту позичальника.

Інші збитки кредитора, наприклад неотримані проценти, є упущеною вигодою та можуть бути відшкодовані відповідно до законодавства за рахунок держави-агресора.

По позиках на автомобілі:

Анулювання заборгованості можливо для:

  • знищених авто, теж прибрали до другого читання обмеження щодо двигуна. Але станом на 23 лютого 2022 року має бути єдиним авто в сім’ї позичальника;
  • станом на 23 лютого 2022 року заборгованість за таким договором не була прострочена більше ніж на сім днів.

Термін для подачі заявок – період дії в Україні воєнного стану + 3 місяці після дня його припинення.

Під кожен кейс позичальники мають в той чи інший момент надати кредитору підтверджуючі документи.

Читайте також:
Настоятеля Святогірської лаври, який Настоятеля Святогірської лаври, який "зливав" інформацію про розташування Сил оборони України, взяли під варту
США мають можливість забезпечити підтримку України впродовж 2024 року, – Салліван США мають можливість забезпечити підтримку України впродовж 2024 року, – Салліван
Польща готова допомогти Україні повернути чоловіків мобілізаційного віку, – міністр оборони Польща готова допомогти Україні повернути чоловіків мобілізаційного віку, – міністр оборони
За допомогою ATACMS Україна може послабити російську логістику та уражати російські аеродроми і склади боєприпасів, – ISW За допомогою ATACMS Україна може послабити російську логістику та уражати російські аеродроми і склади боєприпасів, – ISW