У Верховній Раді ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №10062, який розблоковує цифровізацію української армії. "За" проголосували 249 нардепів.
"Закон є критично важливим для обороноздатності України. Реалізація його положень сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також нарешті переведе послуги та процеси для військовослужбовців у зручний цифровий формат", – зазначили в Міноборони.
Він надає Міністерству оборони України можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн – членів НАТО.
Що передбачає закон?
Реєстр військовозобовʼязаних. Зокрема передбачається:
- розширення переліку відомостей реєстру (персональні та службові дані);
- удосконалення міжвідомчої взаємодії (в т.ч. інформаційної);
- електронний кабінет призовника (сертифікат захисника + послуги);
- електронний кабінет підприємства (ведення персонально-первинного та персонального обліку);
- електронний кабінет ЦНАП (надання адміністративних послуг).
Статус учасника бойових дій. Передбачається:
- електронна взаємодія між реєстрами;
- електронна заява для отримання статусу УБД (статусу особи з інвалідністю, статусу члена сімʼї загиблого захисника);
- автоматичне надання статусу УБД під час дії воєнного стану (відомості із бойового наказу вносяться уповноваженою особою в/ч);
- витяг із реєстру про участь у бойових діях.
Реєстр військовослужбовців. Рада має намір запровадити:
- матрицю функціонування реєстру військовослужбовців;
- облік військовослужбовців;
- обмін даними між реєстрами;
- створення Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері нацбезпеки (захист здійснює МОУ).
Особливості захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах Міноборони
Пропонують запровадити зміни в закон про оборону України (зокрема, що особливості захисту інформації в ІКС МОУ визначає МОУ).
Аналогічні зміни планують додати в закон про захист інформації в ІКС та закон про основні засади забезпечення кібербезпеки в Україні.
Якщо документ ухвалять, то обробка інформації, що становить державну таємницю, в ІКС МОУ може здійснюватися за кордоном (країни НАТО) – на підставі рішення міністра оборони.
А також зміниться заборона щодо розміщення у хмарних ресурсах за кордоном службової інформації та державних та єдиних реєстрів.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Великий законопроєкт про мобілізацію
Законопроєкт про мобілізацію та військовий облік зареєстрували у Верховній Раді пізно ввечері 25 грудня. Тепер його мають розглянути в комітетах, а потім проголосувати у двох читаннях. Детальніше ми розписали тут.
Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний дав пресконференцію, на якій роз’яснив законопроєкт.
Адвокатка в ефірі UWN зазначила, що новий законопроєкт передбачає порушення конституційних прав громадян України.
Forbes із посиланням на одного з депутатів зі "Слуги народу" повідомив, що документ ще можуть відправити на доопрацювання.
Представник Сухопутних військ Володимир Фітьо теж повідомляв, що законопроєкт потребує доопрацювання.
Заступниця голови комітету з питань інформаційної політики Євгенія Кравчук заявила, що Верховна Рада не буде розглядати урядовий законопроєкт про мобілізацію, а готуватиме компромісний.
Антикорупційний комітет Ради дійшов висновку, що урядовий проєкт закону містить корупційні ризики. У науково-експертному висновку до документа зокрема зазначається, що із проєкту не зрозуміло, яким чином визначатиметься, хто із військовозобов’язаних осіб, які працюють в органах державної влади, підлягатимуть бронюванню. А також не встановлені критерії, за якими має бути надано таке бронювання.
Фактично функція з визначення відповідних осіб покладатиметься на керівника такого органу, а отже може містити корупційні ризики.
Комітет із соціальної політики Ради рекомендував доопрацювати документ з урахуванням альтернативних. Крім того, рекомендується розробити окремий законопроєкт про звільнення строковиків.
11 січня стало відомо, що документ повернули на доопрацювання.
Нардепка Оксана Савчук в ефірі UWN заявила, що новий документ можуть підтримати за основу у кінці січня – на початку лютого.
Того ж дня стало відомо, що Міністерство оборони підготувало нову редакцію законопроєкту про мобілізацію з урахуванням всіх пропозицій, погоджених в робочому порядку з депутатами на засіданнях Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.