USD
НБУ
41.19
Готівка
41.42
EUR
НБУ
45.49
Готівка
45.90
Втрати росіян: 6 3 1 4 2 0 (+1220)
USD
НБУ
41.19
Готівка
41.42
EUR
НБУ
45.49
Готівка
45.90

Е-кабінет призовника та надання статусу УБД: Рада ухвалила закон щодо цифровізації ЗСУ

Закон надає Міноборони можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн – членів НАТО
ЗСУ форма
Фото ілюстративне
Джерело: відкриті джерела

У Верховній Раді ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №10062, який розблоковує цифровізацію української армії. "За" проголосували 249 нардепів.

"Закон є критично важливим для обороноздатності України. Реалізація його положень сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також нарешті переведе послуги та процеси для військовослужбовців у зручний цифровий формат", – зазначили в Міноборони.

Він надає Міністерству оборони України можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн – членів НАТО. 

Що передбачає закон?

Реєстр військовозобовʼязаних. Зокрема передбачається:

  • розширення переліку відомостей реєстру (персональні та службові дані);
  • удосконалення міжвідомчої взаємодії (в т.ч. інформаційної);
  • електронний кабінет призовника (сертифікат захисника + послуги);
  • електронний кабінет підприємства (ведення персонально-первинного та персонального обліку);
  • електронний кабінет ЦНАП (надання адміністративних послуг).

Статус учасника бойових дій. Передбачається:

  • електронна взаємодія між реєстрами;
  • електронна заява для отримання статусу УБД (статусу особи з інвалідністю, статусу члена сімʼї загиблого захисника);
  • автоматичне надання статусу УБД під час дії воєнного стану (відомості із бойового наказу вносяться уповноваженою особою в/ч);
  • витяг із реєстру про участь у бойових діях.

Реєстр військовослужбовців. Рада має намір запровадити:

  • матрицю функціонування реєстру військовослужбовців;
  • облік військовослужбовців;
  • обмін даними між реєстрами;
  • створення Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері нацбезпеки (захист здійснює МОУ).

Особливості захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах Міноборони

Пропонують запровадити зміни в закон про оборону України (зокрема, що особливості захисту інформації в ІКС МОУ визначає МОУ).

Аналогічні зміни планують додати в закон про захист інформації в ІКС та закон про основні засади забезпечення кібербезпеки в Україні.

Хмарні послуги

Якщо документ ухвалять, то обробка інформації, що становить державну таємницю, в ІКС МОУ може здійснюватися за кордоном (країни НАТО) – на підставі рішення міністра оборони.

А також зміниться заборона щодо розміщення у хмарних ресурсах за кордоном службової інформації та державних та єдиних реєстрів.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Великий законопроєкт про мобілізацію

Законопроєкт про мобілізацію та військовий облік зареєстрували у Верховній Раді пізно ввечері 25 грудня. Тепер його мають розглянути в комітетах, а потім проголосувати у двох читаннях. Детальніше ми розписали тут.

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний дав пресконференцію, на якій роз’яснив законопроєкт.

Адвокатка в ефірі UWN зазначила, що новий законопроєкт передбачає порушення конституційних прав громадян України.

Forbes із посиланням на одного з депутатів зі "Слуги народу" повідомив, що документ ще можуть відправити на доопрацювання.

Представник Сухопутних військ Володимир Фітьо теж повідомляв, що законопроєкт потребує доопрацювання.

Заступниця голови комітету з питань інформаційної політики Євгенія Кравчук заявила, що Верховна Рада не буде розглядати урядовий законопроєкт про мобілізацію, а готуватиме компромісний.

Антикорупційний комітет Ради дійшов висновку, що урядовий проєкт закону містить корупційні ризики. У науково-експертному висновку до документа зокрема зазначається, що із проєкту не зрозуміло, яким чином визначатиметься, хто із військовозобов’язаних осіб, які працюють в органах державної влади, підлягатимуть бронюванню. А також не встановлені критерії, за якими має бути надано таке бронювання.

Фактично функція з визначення відповідних осіб покладатиметься на керівника такого органу, а отже може містити корупційні ризики.

Комітет із соціальної політики Ради рекомендував доопрацювати документ з урахуванням альтернативних. Крім того, рекомендується розробити окремий законопроєкт про звільнення строковиків. 

11 січня стало відомо, що документ повернули на доопрацювання.

Нардепка Оксана Савчук в ефірі UWN заявила, що новий документ можуть підтримати за основу у кінці січня – на початку лютого. 

Того ж дня стало відомо, що Міністерство оборони підготувало нову редакцію законопроєкту про мобілізацію з урахуванням всіх пропозицій, погоджених в робочому порядку з депутатами на засіданнях Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Читайте також:
З російського полону повернули ще 49 українців і українок, серед яких є Леніє Умєрова і захисники З російського полону повернули ще 49 українців і українок, серед яких є Леніє Умєрова і захисники "Азовсталі"
Новий пакет допомоги на 118 млн євро надає Україні Фінляндія Новий пакет допомоги на 118 млн євро надає Україні Фінляндія
Затримали корегувальника ракетних ударів на Чернігів та підпалювача об'єктів УЗ: Виявився агентом ФСБ Затримали корегувальника ракетних ударів на Чернігів та підпалювача об'єктів УЗ: Виявився агентом ФСБ
США і Велика Британія обговорюють скасування обмежень щодо дозволу Україні бити ракетами Storm Shadows в глиб РФ США і Велика Британія обговорюють скасування обмежень щодо дозволу Україні бити ракетами Storm Shadows в глиб РФ