
Уряд Франції підвищив пенсійний вік із 62-х до 64 років, скориставшись спеціальною процедурою, яка дає змогу не проводити голосування в парламенті. Рішення викликало масові протести і страйки по всій країні. Зокрема серед паризьких муніципальних підприємств, які займаються вивезенням сміття. У підсумку сміття в Парижі не вивозять уже близько 10 днів, повідомляють місцеві ЗМІ.
Своєю чергою мерія Парижа заявила, що кількість сміття на вулицях 17 березня досягла 10 тисяч тонн. У деяких районах міста виразно відчувається запах сміття.
Відходи намагаються вивезти силами працівників приватних компаній, які не приєдналися до страйку муніципальних сміттярів. Вони займають приблизно половину ринку прибирання відходів Парижа. Однак, як визнає мерія міста, переломити ситуацію поки що не вдалося. За останній тиждень кількість неприбраного сміття зросла на 50%.
Welcome to Paris pic.twitter.com/1JvNwqblen
— Tayo Aina (@tayoainafilms) March 11, 2023
Soyons très clairs : si les ordures s’entassent à Paris, prenant le risque d’une invasion de rats, c’est du SEUL fait de la volonté politique de @Anne_Hidalgo qui soutient la grève et refuse d’agir dans l’intérêt des Parisiens :
— Caroline Yadan (@CarolineYADAN) March 13, 2023
⁃Refus de réquisitions des sites d’incinération… https://t.co/KW9A30jw08 pic.twitter.com/XoOgSB7QaT
Що відбувається в Парижі?
16 березня у Франції був прийнятий закон про підвищення пенсійного віку з 62-х до 64 років. Головним нюансом його прийняття стало те, що він був затверджений без голосування в парламенті. Прем'єр-міністр Елізабет Борн скористалась статтею 49.3 французької Конституції, що передбачає можливість прийняття закону без участі парламенту. На це прем'єру дав дозвіл президент Еммануель Макрон.
Після цього у столиці Франції утворилася спонтанна демонстрація. На мітинг вийшло майже сім тисяч людей. Під час акцій протесту відбулися сутички з поліцією: демонстранти кидали в них каміння і підпалювали машини. У відповідь силовики застосували сльозогінний газ і арештували кілька сотень мітингувальників.
Зазначимо, що протести у Франції проти пенсійної реформи періодично проходять вже кілька місяців – з моменту, коли стало відомо про можливість її прийняття без участі парламенту.
Пенсійна реформа Еммануеля Макрона
Одним зі своїх головних пріорітетів Макрон під час балотування на посаду президента Франції визначив якраз реформу пенсійної системи. Ще у 2017 році він називав її "життєво важливою", говорячи про проблеми функціонування пенсійної системи в країні.
Основні положення реформи стосуються саме підвищення пенсійного віку з 62-х до 64 років до 2030 року. Також передбачається збільшення мінімального терміну внесків працівника до пенсійного фонду до 43 років. А рівень мінімальної пенсії для французів – до 1200 євро на місяць.
Однак під час свого першого президентського терміну він так і не виконав своєї обіцянки.
Після переобрання у квітні 2022 року Макрон прийняв рішення втілити пенсійну реформу в життя.
На початку січня 2023 року прем'єр-міністр Франції Елізабет Борн заявила, що реформа буде здійснена протягом найближчих місяців.
Очікування від реформи
Керівництво Франції очікує, що завдяки реформі пенсійна система, яка зараз вважається збитковою, перестане витягувати кошти з бюджету. Очікується, що продовження періоду виплат принесе додаткові 17,7 млрд євро у вигляді щорічних пенсійних внесків для Франції.
Раніше ми писали, що українці, які виїхали за кордон та досягли там пенсійного віку, можуть оформити пенсію дистанційно за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України.